Jaké běžecké novinky by vám teď určitě neměly uniknout

Neustále hledáme na trhu zajímavé věci a akce ohledně běhání. Co nám funguje a na co teď nedáme dopustit? 

Kurz tejpování – jak se naučit tejpovat a umět to i na sobě

O tom, že tejpování funguje, jsme se přesvědčili už mnohokrát. Michal některé části těla tejpovat docela umí a tak třeba Soninu kolenu to mnohokrát pomohlo. Stejně tak na dlouhých ultra závodech používal lymfatické tejpování, které vypadalo, jako by na lýtkách měl z tejpů nalepenou pavučinu. Když jsme byli nedávno na tiskové konferenci s bývalou olympioničkou a běžkyní Evou Vrabec Nývltovou, tak pěla ódy na tejpy, které používá už roky a nyní je do Česka začala dovážet její kamarádka Markéta Ježková. No a že tejpy fungují správně, jen když se nalepí odborně a dobře jsme se byli přesvědčit na nedávném Kurz tejpování pro běžce, který právě obě tyto dámy pod hlavičkou značky Cure Tape organizovaly. Trval dvě a půl hodiny a byl rozdělený do dvou částí – do teoretické hlavně s Markétou a praktické, kterou vedla Evka. Dostali jsme skripta a v teorii jsme se dozvěděli o historii tejpování, o tom, jak poznáte kvalitní tejp, na co se jaký druh hodí, jak se s nimi zachází i jak se právně mají lepit, aby fungovaly, jak je sundat atd. Evka i Markéta pracují s holandskou značkou Cure Tape, prémiové lékařské kvality, které vyrábějí v Koreji. Pak se šlo na teorii, kde jsme si postupně všichni vyzkoušeli tejpování různých částí těla, no byli jsme všichni dolepení od hlavy až k patě. Líbilo se nám, že to bylo praktické a bavilo nás to, navíc jsme u svých osobních bolístek – já u bolavého kloubu u vbočených palců a Míša u achillovky a u spodních zad cítili rychlou úlevu. Samozřejmě, že to chce praxi a zkoušet to a pilovat to. Ale hned to jde lépe. A co nás tu ještě nadchlo? Malý přístroj na řezání tejpů, který jsme si okamžitě museli objednat. A naše resumé? Srozumitelné, názorné, zábavné a z rukou odbornic. Další termíny a více informací získáte zde.

Čelovka nejen na ultra – Fenix HM65R-T V2.0

Ani nedokážeme spočítat, kolik čelovek jsme už měli možnost vyzkoušet a stále považujeme za to nejlepší na běh značku Fenix. Kovové tělo, vodotěsná konstrukce. Žádné zbytečné funkce, ale ty, které mají, tak prostě a jednoduše fungují. Oproti předchozí verzi je V2.0 vylepšená o hned několik užitečných drobností:

Zdokonalený pásek na hlavu, který má mikro pohyb jak pro dotažení, tak povolení a díky tomu se dá na hlavě mnohem citlivěji dotáhnout, tak, aby ani netlačila ani nepadala.

Píšťalka na pásce. Pro potřeby nouzového alpského signálu (6 písknutí za minutu, 1 minuta pauza a opět 6 písknutí za minutu) je na popruhu malá, ale hlasitá píšťalka.

Zůstaly sice dva reflektory – jeden s bílým světlem a druhý s teplejším s nádechem do žluta. Sice se nedají zapnout oba najednou, jenže u obou byl zvýšen výkon: u hlavního na 1600 lumenů a sekundárního na 800. To jsou úžasné hodnoty a není tak již souběžné svícení obou reflektorů potřeba. A i když byl nahrazen dálkový reflektor a oba jsou teď stejné, subjektivně se mi zdá, že se dosvit téměř nezměnil s bílým zkrátka vidíte opravdu daleko a se žlutým máte mnohem lepší „3D“ dojem (stíny jsou měkčí a za deště a mlhy je světlo mnohem příjemnější.)

Komu přišla jediná dostupná barva u předchozího modelu nudná, tak ocení dvě nové – k červené přibyla i růžová a fialová. Naše resumé? Za nás aktuálně to nejlepší, čím si při běhu můžete v nadcházejících měsících svítit.

Koupit ji mžete třeba tady.

Funkční oblečení (nejen) pro běžce z Itálie, které si hned zamilujete

Když jsme kdysi byli v Mnichově na největším sportovním veletrhu ISPO, zaujala nás tam italská značka funkčního oblečení pro sportovce a pro běžce Iron-ic. Zaujaly nás tam tenkrát materiály, střihy a kompresní výrobky. Proto nás potěšilo, že nedávno ji začali distribuovat také do Česka. Hned jsme ji chtěli vyzkoušet. Hitem a jedním z nejprodávanějších výrobků tu jsou speciální sportovní Techno Fleece mikiny. Jsou tenoučké, ale nevěřili byste, jak hřejí! Přitom jsou funkční a prodyšné, dobře odvádějí pot. Zapínají se na zip, což je velmi praktické a mají stojáček, takže hezky kryjí krk. Jak uvádí výrobce: Zajišťuje nejlepší tepelnou izolaci a je vysoce prodyšná. Navíc je elastická a systém mapování těla umožňuje, aby se oděv přizpůsobil každé části těla. Při obléknutí jsme byli nadšení, jak mikina byla příjemná a hezky seděla. Měla by být na tělo, ale ne zase aby jste v tom byli jako v kazajce. Je skvělá jak na chození, tak jsme ji otestovali i při běhu a funguje skvěle. Nebrání pohybu a i když je teplá, nepřehříváte se v ní, Soňa v ní nedávno běžela trailový 15 km závod Kros Bučiny.

Jako druhé jsme testovali kompresní Iron-ic dámské běžecké tričko s dlouhým rukávem. Padne jako ulité a skvěle kopíruje křivky, avšak nikde neškrtí a netlačí, je jako druhá kůže. Vysokou prodyšnost v materiálu zajišťují kanálky pro odvod potu a super je i stojáček, díky kterému je pak krk vždy v teple. Na podzim se skvěle dá běhat jenom v něm a v zimě (protože je termické a je až do teplot -15 stupňů) stačí k němu přidat pouze nějakou bundičku. Super je také tkanina, která obsahuje ionty stříbra, takže v něm pak tolik není cítit pot.

 

Leave a Reply