Začátky roku jsou vždycky obdobím, kdy se kvůli kondici a nabraným kilům vyrojí buď noví běžci nebo ti, kteří začínají zase běhat. Jak si udržet pozitivní mysl, dát svému běhání řád a cíl, aby to vydrželo déle než pár týdnů a hlavně to bavilo? Tohle nám funguje:
Nepřehnat to hned na začátku
Mnoho běžců ztratí nadšení velmi rychle, protože to prostě hned s prvními běhy přeženou. S rychlostí, vzdáleností, s intenzitou. Jenže jak by to mělo jinak dopadnout, když tělo, které dlouho ( nebo nikdy) neběhalo najednou dostane pořádný záběr? Samozřejmě se pak vyčerpají, jsou unavení, zničení, další dny je všechno bolí a může to přejít až do nepříjemné svalovicka, kdy se pak téměř není možné ani pohnout, natož chodit či sejít schody.
Co s tím?
Jít na to postupně a pomalu. Začít s pomalým tempem a není od věci běh prokládat i chůzí. Tělo si tak na nový pohyb postupně navykne a nebude to pro něho takový šok. A jaké tempo je správné? Takové, u kterého v klidu můžete mluvit nebo si zpívat a nebudete se zajíkat. Říká se tomu „mluvící nebo konverzační tempo“. Zdá se vám to pomalé? Ano je to v pořádku. Dobrou zprávou je, že se při pomalejším běhu i dobře hubne.
Tip pro zkušenější běžce
Pomalejší tempo v zimě není špatné ani pro ty, co trénují pravidelně. Je skvělé na nabírání dlouhých, pomalých kilometrů, které budují vytrvalost a ty využijete zejména na jarních závodech jako jsou například půlmaratony.
Mít svůj (reálný) cíl
Ano, mít něco, za čím směřujete, je velice důležité. Ze začátku to může být třeba uběhnout tři kilometry bez zastavení. Později se dopracovat k pěti, až k deseti kilometrům. Pak to může být třeba překonávání času a rychlosti. Jenže sám se motivovat někdy nestačí a tak to chce směřovat k jednomu danému cíli.
Co s tím?
Skvělou motivací bývají také závody. Tak to mám letos například já. Mým prvním cílem je začátkem dubna půlmaraton v Bratislavě, ke kterému směřuji svoje tréninky a plány.
Samozřejmě ze začátku by měl závod být podle vaší zdatnosti – hodně závodů má například tři nebo pěti kilometrové trasy a to je úplně dostačující. Nemá smysl si dát hned cíl vysoký. Tam pak není totiž tolik jasné, že ho splníte a pokud by se tak stalo, tak vás to spíše srazí ke dnu a nebudete mít chuť to zkoušet znova. Závodů je spousta a tak vyberte nějaký v blízkosti svého bydliště, kde to znáte a fajn je domluvit se s parťákem nebo se skupinou dalších běžců – kamarádů.
Tip pro zkušenější běžce
Pokud máte v běhání pocit, že se nikam neposunujete a že jste v závodech zkusili už téměř všechno, tak funguje vyzkoušet něco nového. Já jsem velkou krizi měla po uběhnutí prvního maratonu. Měla jsem pocit, že jsem si splnila svůj běžecký sen a že nevím, kam najednou dál. Nová energie přišla, když jsme s Míšou začali běhat trailové závody. V terénu to byla výzva a také bylo se kam posouvat, až k ultra závodům na fakt zajímavých místech v Česku i v zahraničí.
Udělat si plán
Mít k ruce odborníka, který vám sestaví plán a navrhne, jak přesně trénovat, je ta jedna z nejlepších věcí, kterou můžete na začátku udělat. Jenže ne vždy toto jde, třeba z finančních důvodů nebo když bydlíte někde, kde je to k trenérovi prostě daleko nebo když máte děti.
Co s tím
Mějte proto „dohled“ nad sebou sami a určete si dny v týdnu, kdy budete běhat a kdy budete odpočívat. Jenže to chce mít všechno „na očích“ abyste se mohli sami kontrolovat. Ideální je třeba takový nástěnný kalendář – plán, kde si běhy zakroužkujete a po každém splněném si je i vybarvíte nebo odškrtnete. Když uvidíte, kolik toho máte už za sebou, nebudete to chtít přerušovat a také budete nadšení z toho, jak po každém dalším běhu budete mít sami ze sebe dobrý pocit. A čím déle vydržíte, tým rychleji si vytvoříte návyk – obvykle to bývá po 21 dnech, ale začátečníkům určitě nedoporučujeme běhat každý den, ale prvních 14 dní dvakrát týdně a pak třikrát. Jednou týdně je málo.
Tip pro zkušenější běžce
Právě tréninkový plán sestavený na míru je to, co vás posune a také budete pod dohledem profesionála. Budete mít tak nad sebou i určitý bič, který vás bude motivovat. Skvělé tréninky jsou také u modernějších tipů sporttesterů Garmin, fungují také velice dobře. Zadáte si svůj cíl a datum závodu a hodinky vám připravují zajímavé tréninky.
A pozor, hlavu vzhůru! Ne vždy to jde s motivací tak snadno. Nemít ji nebo nevědět kam dál, není výsadou jen začátečníků, stává se to občas i nám. Důležité je uvědomit si, že je to normální a nejdůležitější je najít si na běhání zase tu radost a nadšení, protože pokud vás to nebude bavit a nebudete mít nějakou svoji vizi, kam dál, tak se moc daleko nedoběhne. A jak to máte vy?