Běhání v noci s čelovkou

Foto: Nike

V období od podzimu do jara je obtížné najít čas na běhání ještě za světla. Většinou proto vyrážíme až po setmění. Aby se nám při takovém běhu nic nestalo, musíme mít vhodné vybavení – reflexní oblečení a hned na to správnou čelovku.

Jak se v zimně správně obléct, jsme psali v našem článku Jak se běhá v noci s Flashpackem a také v našem testu zimního běžeckého vybavení. Nyní se podíváme na tři zajímavé čelovky v ceně do 2000 korun. Všechny jsme je vyzkoušeli při trailovém běhu v Krčském lese, silničním běhu po městě, i běhu v parku.

Poskytované světlo

Všechny tři testované čelovky nabízely dostatek světla (mezi 150-180 lumeny v běžných režimech). V praxi byl při běhu rozdíl subjektivně minimální. Asi nejpříjemnější teplé světlo (mírně do žluta) poskytoval Fenix HL50. Nejsilnější a navíc s možností regulace kužele světla byl Ledlenser SEO 5. Nejlepší rozložení světla do šířky i do dálky bylo díky dvěma LED reflektorům SILVA Trail Runner 2X USB.

Zajímavou funkci měl Fenix HL50, který umožnil při podržení tlačítka svítit v tzv. BURST režimu až 365 lumenů. V praxi ale tato funkce moc využitelná nebyla. Běžet a přitom držet tlačítko není zrovna pohodlné, navíc je tento režim možné použít jen po několik sekund.

Napájení a výdrž

Každá z čelovek byla napájena odlišným způsobem. Zatímco Fenix spoléhá na jednu baterii CR123A, případně jednu tužkovou baterii, Ledlenser na tři mikrotužkové baterie a SILVA na nabíjecí akumulátor. Při běhu se ukázalo, že napájení Fenixu tužkovou baterií je spíše provizorní. Pokud nepoužijete opravdu kvalitní tužkovou baterii, výdrž v zimě může spadnout i pod jednu hodinu. S baterií CR123A je pak 3 hodiny na nejvyšší výkon a s 2500mA dobíjecí tužkovou baterií dvě hodiny. Ledlenser se třemi mikrotužkovými bateriemi vydrží na plný výkon neuvěřitelných 7 hodin!( skutečnou dobu jsem neměl šanci změřit, naběhal jsem s ní, ale několik hodin a pocitově jsem nesledoval snížení výkonu, podle informací které se nám následně podařilo zjistit, klesl výkon čelovky pod 100lumenů kde se následně držel.) Navíc je možné dokoupit dobíjecí baterypack. Silva s již integrovanou dobíjecí baterií vydrží na plný výkon svítit pěkné 4 hodiny.

Pohodlí

Všechny testované čelovky se ovládají velmi pohodlně a to jak sklonem světla, tak zapínáním a intenzitou svitu. Ledlenser přidává navíc možnost plynulé regulace kužele světla pomocí otočné čočky, což je také jediná skutečná vada této čelovky. Při nastavení nejširšího kužele světla, které mi subjektivně nejvíce vyhovovalo, prosvítal světelný prstenec kolem čočky a vytvářel tak nepříjemný obraz v zorném poli. Tuto vadu mají bohužel všechny čelovky Ledlenser SEO 3 až SEO 7. Je tak dobré nenastavovat šíři kuželu na maximum, ale těsně pod něj. To přece jen při běhu nedělám rád, protože se chci soustředit na běh a ne na nastavení, které si občas omylem rozhodím.

Při nošení na hlavě byla naprosto nejpohodlnější Silva – jednak díky rozložení váhy (baterie je na zátylku a je velice lehká) následovala SEO5, která mi lépe seděla na čele než Fenix, toto je ale velmi subjektivní – proto tyto dvě v pohodlí hodnotím srovnatelně.

Result

Každá z čelovek se hodí trošku pro někoho jiného. Pro koho tedy doporučujeme jakou?

Fenix HL50

Když jsem si na testování vybíral čelovky, byl toto můj první tip. Líbila se mi od začátku její univerzálnost, robustní celokovová konstrukce a možnost pohodlně vyměnit baterku. Poté, co jsem ji přinesl domů, jsem teprve zjistil, že tu stejnou si Soňa už před rokem koupila a používá ji. Po pár posměšcích na můj účet byla nakonec ráda, že si má čelovku, kterou jsem následně já vybral jako vhodnou pro každodenní použití.

_DSC0012

Prvotřídní odolná konstrukce (díky tomu se neobávám, že by se s ní v průběhu pětileté záruky nebo i po ní mohlo něco stát), možnost nosit také jako normální baterku – je skvělá pro ty, kdo ji chtějí využívat nejen pro běh, ale také pro pohyb v přírodě, na kempování, nebo si ji strčit do kapsy či kabelky na noční cestu z kina. Doporučená cena této čelovky je 1459 Kč.

Ledlenser SEO 5

_DSC9986

Před dvěmi lety jsem měl možnost vyzkoušet jejího většího bratříčka SEO 7 a byl jsem z ní nadšený. Stejné nadšení se opakovalo i nyní, záruka 5 let, provoz na 3AAA baterie, které se snadno shánějí a regulace kužele světla. Zamrzí pouze zavádějící informace o výdrži vzhledem ke světelnému toku.

_DSC0057

Prostě ideální pro někoho, kdo si rád nastaví svit, tak jak to zrovna potřebuje a nechce se bát, že skončí i při delším běhu bez světla. Za cenu 1387 korun získáte skvělého pomocníka, případně záložní baterku pro ultraběhy.

SILVA Trail Runner 2x USB

_DSC0030

Mne přesvědčila svým pohodlím, díky pásku výrazně širšímu, než u zbylých dvou. Navíc se silikonovým proužkem seděla na hlavě tak, že jsem o ni skoro nevěděl. Baterie umístěná vzadu a navíc dobíjitelná pomocí standardního mikro USB konektoru – to byla prostě paráda.

_DSC0039

Proti zbylým dvěma je sice o něco dražší – 1995 korun, časem se vám však její cena vrátí na úspoře za nákup baterií.

6 komentářů

  1. Pěkný článek, jen bych doplnil, že FENIX nemá režim BRUST, ale BURST. Na doplnění ještě bych přidal FENIX HL55, která má ze všech Vámi testovaných čelovek nejdelší svítivost i max. svit…

    1. Author

      Díky moc za opravu, nějak jsem to přehlédl. Těch čelovek je mnohem více, určitě se k nim vrátíme. Já se nemůžu dočkat hlavně proto, že ty testy budou na zajímavých místech, takže je na co se těšit.

Leave a Reply