Jak na první maraton

První maraton je tak trošku loterie. Je to test fyzické přípravy, vůle a dobrého plánování. Ja sám několik maratonů absolvoval, proto jsem se rozhodl pomoct letošním prvoběžcům a sepsal několik tipů, jak si ve svém prvním dlouhém běhu štěstí alespoň trochu naklonit.

1. Zapomeňte na čas

Úplně základní rada pro první maraton je: zapomenout na čas. První maraton běžte hlavně na pohodu. Trať je dlouhá, a pokud se budete cítit, vždycky můžete i na třicátém kilometru zrychlit a čas si vylepšit. Pokud ale na třicátém zjistíte, že jste přepálili, pak už bude na zpomalení pozdě. Každý rok je vidět okolo pětatřicátého kilometru spoustu běžců, kteří musí zastavit, sednout si nebo lehnout a mohou pokračovat až po několika minutách odpočinku

2. Zvažte svou přípravu a zdravotní stav

Vím, že je to pro mnoho běžců těžké rozhodnutí. Vysněný závod, dlouhá příprava a těsně před závodem přijde nemoc. Pokud jste měli tu smůlu a doléčili jste se několik dní před závodem, oželte startovné, odložte start. Na maraton nejde vyrazit, pokud nejste 100% fit.

Tělo po nemoci potřebuje podle závažnosti dva týdny až měsíc, aby se dalo do pořádku, pak můžete znovu pořádně trénovat. Než s tím začnete, zeptejte se lékaře. Hlavně nezpochybňujte, co vám řekne. S těžkým závodem ještě další chvilku počkejte, než se dostanete opět do formy.

Každý měsíc se běží nějaký maraton. Nemá smysl riskovat své zdraví, v horším případě i život.

3. Myslete na hydrataci

Voda je základ, proto dbejte na správný pitný režim, už minimálně v posledním týdnu před závodem. Pijte každou půl hodinu pár doušků. Tělo se tak dobře zásobí vodou a vy budete mnohem lépe snášet zátěž.

Při samotném závodě si vezměte hlt vody a jonťáku na každé občerstvovačce. To malé zdržení se vyplatí.

19018563791_491f64086c_o

4. Před závodem jezte to, co znáte

Je spousta zaručených receptů, co jíst před závodem a při závodě. Pokud je to ale jídlo, na které nejste zvyklí, nejezte ho. V týdnu před závodem jezte pravidelně jídla, která víte, že dobře trávíte a nedělají vám problémy. Den před závodem doporučuji těstoviny nebo rýži.

Slyšel jsem vyprávění o tom, jak si jeden „kamarád mého kamaráda“ dal před závodem zaručený recept z Maďarska. Jeho závod se stal úprkem od toiky k toice a věřte, že i když si udělal osobák ve sprintu, závod dokončil se značnou ztrátou a jen tak tak.

5. Při závodě doplňujte minerály

„Při dobrém tréninku a při rozumném tempu se dá maraton zvládnout i bez stravy.“ Ani to nezkoušejte!

Na každé občerstvovačce si vezměte banán nebo pomeranč. Podle toho, co vám dělá lépe. Já si občas namočím banán do soli. Je to sice téměř k nepozření, ale dodá mi to potřebné minerály. Na druhou stranu, tohle může netrénovanému jedinci obrátit žaludek naruby.

Já si pro jistotu s sebou nesu ještě dva gely Nutrend Endurosnack a Turbosnack. Jeden Endurosnack si dávám před startem a druhý v půlce, jeho energie se uvolňuje postupně. Oproti tomu Turbosnack je rychlá energie, tu mám pro případ, že mi „dojde“ a potřebuji nastartovat. Kromě nich mám ještě tablety Anticramp. Ty si beru co půl hodiny, abych doplnil minerály a zabránil křečím.

Jako poslední záchranu proti křečím přibaluji Magneslife, ten reaguje téměř okamžitě a většinou to dopadá tak, že ho na trati daruji někomu potřebnějšímu.

Přejeme všem na maratonu hodně štěstí a zdárné dokončení!

6 komentářů

 1. Můj první maraton se mi úplně nevydařil. Podcenil jsem totiž boď číslo 2. Před závodem jsem nebyl úplně fit. Nicméně už jsem byl v takové náladě, že jsem to chtěl zaběhnout i kdyby padaly trakaře. Nakonec jsem se do cíle dostal, ale byl to velmi dlouhý a velmi náročný boj.

  1. Author

   Dobrý den Jano, ponožky můžou být problém. Já právě na delší běhy beru specielní ponožky které perfektně sedí a nešoupo se. Ale i s botama je to problém, někdy stačí vyměnit vložka. Hodně štěstí při běhu a maratonu 😉

 2. Ahoj, hodne ted resim gely a celkove jidlo behem maratonu… Kam jste si gely davali? Meli jste nejake „ledvinky“? Ja bych nejradeji bezela uplne bez niceho, tak jedine, ze by na me nekde nekdo cekal, ale vlastne poradne nevim kdy a kde 😀 Ted ruzne gely zkousim v treninku, ale pokazde je to jine a ja nejsem schopna vyhodnotit, co a kdy mi vlastne pomaha nebo skodi :/ celkove si rikam, ze to bude zcasti dost loterie.
  A jeste bych se rada zeptala, zda myslite, ze je vhodne si zabehnout celou vzdalenost v treninku nebo ne? Ja si rikala, ze asi ne, ale taky si nejsem jista…
  Tak budu rada za jakokoli tipy nebo Vase zkusenosti 🙂
  (jdu ted poprve na prazsky maraton)
  Diky moc!

  1. Author

   Ahoj Leni,

   s gely je to opravdu hodně individuální a měl by to doporučit trenér na základě toho, jak ti funguje tělo. Případně opravdu zkoušet. My ale třeba v tréninku vůbec gely nepoužíváme, jen v závodě.
   Pokud jde o to zda běžet celou vzdálenost v tréninku? Za mě rozhodně ne. Tedy pokud to nepojmeš jako výlet nebo prostě nechceš. Na maraton bohatě stačí běhy do 35 km, ale ne moc blízko k závodu. Měsíc před závodem už vzdálenosti zkracovat.

   Přejeme hodně zdaru v běhání a ať ti závody vycházejí.

Leave a Reply