Jak dokonale vidět v noci v terénu

Každou zimu hledáme ten nejlepší způsob, jak běhat, i když tma padá dříve a dříve. Řešením jsou čelovky. Je jich nepřeberné množství a vyznat se v nich není žádná legrace. Nejen o tom, jak s čelovkou běhat, jsme psali v článku 7 věcí, které byste měli vědět o běhání ve tmě. Dneska jsme si posvítili na výkonnou svítilnu Fenix HP12.

Fenix HP12: nezničitelný ďábel

Přestože jsem šeroslepý, tak se ani ve tmě nechci vzdát trialového běhání. Proto jsem hledal čelovku, která by splňovala několik základních parametrů:

  • Výdrž přes 3 hodiny při 400 lumentech
  • Dobře sedí na hlavě
  • Funguje na dobíjecí články
  • Musí něco vydržet

Přesně takový je Fenix HP12. Bytelná konstrukce s krytím IP68. Vhodná i pro jeskyňáře, takže opravdu něco snese. Její konstrukce, kdy reflektor a elektronika je v přední části, kdežto akumulátor vzadu, zajišťuje ideální rozložení váhy. A tak jsem o ní při běhu ani nevěděl, avšak věděl o ní velmi dobře, pokud jde o svit. Maximální svit 900 lumenů v burst režimu a 400 při běžném svícení – tak to mi dodává jistotu, že se jen tak neztratím.

V balení čelovky je kromě hlavního gumového pásku ještě jeden, stabilizační. Nejprve jsem si zkusil, jak sedí bez něj a když jsem zjistil, že ani při intenzivním poskakování na hlavě nedělá žádné skopičiny, rozhodl jsem se druhý pásek nepřipevňovat a běhat bez něj.

V balení sice nenajdete akumulátor, ale je to standardní dobíjecí akumulátor 18650, ten se dá koupit dokonce ve verzi s integrovaným mikro USB konektorem a tak k němu není potřeba nabíječka, místo ní si vystačíte s tou k mobilnímu telefonu. Akumulátor je umístěný v šroubovacím pouzdře a jeho výměna je velmi snadná i v rukavicích.

IMG_1997

Po zkompletování jsem vyrazil rovnou do lesa. Můj cíl, Šárka a trasa závodu ŠUTR. Vyběhl jsem s nastavením na střední režim (150 lumentů). Na tohle světlo jsem zvyklý a jsem s ním schopen běhat. Jenže seběhy jsem si chtěl užít, tak jsem přepnul naplno (400 lumenů.) To už je jiné kafe. Připadal jsem si téměř jako za dne, šířka kužele je dostatečná, abych neměl příliš zúžený pozorovací úhel a dosvit, pro běh více než dostačující.

I když tu trasu běhám celkem pravidelně a ve dne ji zvládám bez zaškobrtnutí, v noci je vše trošku jiné, proto jsem na některých odbočkách tápal. V tu chvíli jsem byl opravdu vděčný za burst režim. 900 lumenů dosvit 123 metrů po dobu 30 sekund, prostě ideální na to, abych se rozhlédl a mohl zvolit správnou odbočku.

Můj verdikt:

Tuhle čelovku můžu s klidným srdcem doporučit. Měl bych k ní snad jen dvě drobné výtky. Bylo by příjemné, kdyby byl v pouzdře na akumulátor konektor na nabíjení a nebylo nutné baterii pro nabíjení pokaždé vyndávat. Tak to má například Fenix HL60R. Tou druhou jsou chybějící bezpečnostní prvky pro běžce – a to buď reflexní potisk na pásce nebo červená led u baterie. Což je pro změnu dáno tím, že čelovka není jen běžecká.

3 komentáře

  1. Když jsem před pár týdny vybírala čelovku, nebyla jsem schopna si z toho množství různých čelovek vybrat. Takže jsem si nechala poradit a přesně tuto čelovku mi doporučila kamarádka, dlouholetá orienťačka a já jsem maximálně spokojená. Svítí jak ďas :).


Leave a Reply