Bezpečný poslech: sluchátka Aftershokz Trekz Titanium

Nemalá skupina běžců nevytáhne paty z domu bez sluchátek. Jenže tím, že je mají na uších, nemůžou vnímat své okolí tak, jak si to žádá bezpečnost. Navíc jim sluchátka brání v komunikaci s okolím. Pokud si chtějí se svým spoluběžcem popovídat, nezbývá nic jiného, než sluchátka vytáhnout, a to není zrovna pohodlné. Co s tím? Zajímavou volbou jsou bezdrátová sluchátka Aftershokz. Otestovali jsme je.

Když jsem začínal s během, bez hudby jsem prakticky nevyrážel. iPod nebo telefon byl mým nejčastějším společníkem. Jenže mi začalo vadit s sebou sluchátka tahat a chtěl také vnímat svoje okolí – v lese zvuky přírody nebo při běhu po silnici vnímat provoz kolem sebe. Takže jsem poslouchání  oželel a začal běhat jen tak. Až do nedávna, kdy jsem objevil Aftershokz.

Technologie

Už na první pohled je jasné, že to nejsou klasické špunty do uší, vypadají spíše jako nějaký přístroj ze StarTreku. A není divu, používají totiž špičkovou technologii. Do nedávna používanou jen v kochleárních implantátech, které dokáží neslyšícím vracet sluch. Při poslechu jsem pak měl pocit, jako by hudba tak trochu zněla v mé hlavě.

Ergonomie

Sluchátka po nasazení nijak nezakrývají uši jsou jednoduše přiložené na lícní kosti před ušima. Vůbec tak nebrání plnému vnímání okolí. Jsou bezdrátová a tak ani nikde nezavází žádný kabel, pouze pružná konstrukce sluchátek objímá hlavu. Z počátku jsem se bál, jestli nebudou tlačit, ale stačilo krátké proběhnutí a naprosto jsme se s nimi sžil. Po pár výbězích jsem pak už ani nevnímal, že je mám nasazené.

Ovládání

S pomocí dvou tlačítek nad pravým uchem se sluchátka zapínají a ovládá hlasitost. Na levém „sluchátku“ pak snadno nahmatáte tlačítko na přepínání/ pozastavování skladeb a příjem hovoru. Člověk se tak nesplete a nepřepne si skladbu, pokud chce třeba jen ubrat či přidat zvuk.

Zvuk

Protože se zvuk nepřenáší vzduchem a přes ucho, byl jsem zpočátku hodně skeptický ke kvalitě zvuku. Tady však inženýři udělali pořádný kus práce. Zvuk má minimální zkreslení, kterého si všimnete, jen pokud máte velmi dobrý sluch a budete poslouchat v klidném prostředí. Při běhu ho nebudete mít šanci zaregistrovat. Když jsem si zkusil zacpat uši přiloženými špunty do uší, předčil zvuk dokonce některá sluchátka přibalovaná k mobilním telefonům. To ale jednoznačně nedoporučuji.

Telefonování

Sluchátka mají také mikrofon, takže se dají spolehlivě používat také jako handsfree. Neměl jsem potřebu je takto používat, ale když jsem se potřeboval spojit před Pražským půlmaratonem s kamarádem, hodně mi pomohly. Použitá technologie dokonale odstínila okolní hluk a oba jsem se slyšeli naprosto perfektně. Když jsem pak o pár týdnů později přijímal hovor při stoupání na Pyšelský kopeček, volající ani netušil, že zrovna běžím a funím do kopce.

Nabíjení a výdrž

Sluchátka se nabíjejí klasickým mikro USB kabelem třeba z počítače. Po nabití vydrží velmi příjemných 6 hodin. Překvapilo mě, že pokud jsem nepřehrával hudbu, ale sluchátka byla zapnuta, tak na následnou výdrž to téměř nezanechalo vliv. Je to díky použité technologii Bluetooth 4.0, která má minimální spotřebu.

Můj result

Sluchátka jsou super parťák například na dlouhé tréninky, kdy sice chci vnímat své okolí, ale při běhu v prostředí, které notorický znám nebo kroužím na okruhu a potřebuji něčím zaměstnat hlavu. Nenahradí kvalitní sluchátka na domácí poslech, ale pokud jste zvyklí na zvuk běžných sluchátek, téměř nepoznáte rozdíl. Já díky nim zase začal poslouchat při běhu hudbu. Ne celý běh, ale když potřebuji nakopnout, na chvíli zaměstnat hlavu nebo si jen tak poslechnout dávno zapomenuté album. Začala je používat také Soňa a proto když běžíme spolu, můžeme se bez obtíží bavit a nemusíme řešit co s přebytečnými špunty do uší. Zajímavý je i design, já například používám neonově žluté, Soňa zase růžové.

 

Leave a Reply