Wiley X – brýle chameleon, které nezničíte

Milujeme běhání v lese, avšak tam je velmi snadné poranit si oči. Proto nosíme i při běhání v šeru brýle, jenže se slunečními máme pocit, že běžíme v noci. Proto saháme po samozatmavovacích. Tři měsíce jsme oba testovali novinku na našem trhu –  fotochromatické Wiley X Gravity LA. Jsou jiné, než všechny brýle, co jsme doteď měli na očích. Proč? 

Michal

Americké brýle Wiley X byly původně určené na střelbu, proto jsou extrémně odolné. Jejich fólie (plastová „skla“) jsou konstruovaná tak, že odolávají i střelbě z brokovnice, takže nějaká ta větev, která do nich při běhu praští, je skoro jako pohlazení.

Zdály se mi na první pohled trošku malé, a tak je začala testovat Soňa. Dopadlo to tak, jak se dalo čekat – Soňa sice měla brýle, ale pořád jsem jí je „kradl“. Prostě když jsem si je oblékl, seděly jak ulité. Navíc to pohodlí a zatmavování od úplně světlých (cat. 0) až po velmi tmavé (cat. 3) – to je prostě paráda.

První ostrý test proběhl v Indii. Měl jsem je na očích téměř pořád, od trailů mezi čajovými keři v Munaru až po pláže v Marari. Písek sice nedělá dobře žádným brýlím, ale škrábanců zase tolik neschytaly a na průzračnosti ani zatmavování fólií to vliv nemělo.

I po návratu jsem je při sportu téměř nesundal a více vyzkoušel, jak rychle zvládají zatmavení i rozjasnění. Při běhu podvečer si člověk po setmění ani neuvědomí, že je má na očích. Při vběhnutí do lesa za slunného dne jsem pak vnímal vcelku rychlé rozjasnění. Naopak při vyběhnutí z lesa je přechod subjektivně krásně plynulý. Jediné, co je potřeba si uvědomit – že brýle nefungují v autě. Zatmavení reaguje na UV záření, a to je spolehlivě odfiltrováno skly auta. Pro tyto účely existují jiné speciální fólie, ale ty se do sportovních brýlí nedávají. Zvyšovaly by váhu a zatmavení by nikdy nebylo od úplně čiré.

Soňa

Na první pohled se mi líbily, i když u brýlí na běhání jsem zvyklá spíše na bezobroučkové. Jenže tyhle, když dáte na nos, tak prostě hned „obličeji“ padnou, a to i když ho máte drobný, jako já. Když byly světlé, tak jsem si v nich sice trošku připadala jako „moucha“, avšak když se zatmavily, vypadaly už báječně.

Otestovala jsem je na dlouhých tratích a v terénu. Protože jsem je testovala už od března, kdy byla zima a nosila jsem široké čelenky přes ušii, tak jsem jsem brýle nosila přes ně. Přestože nebyly zaháknuté za ušima, seděly perfektně a nepadaly, netlačily ani po několika hodinách na hlavě do spánků.

Po třech měsících testování na závodech, v terénu i v Indii jsem z nich nadšená a jiné brýle nechci. Jsou světlé, když potřebuji – chrání moje oči večer před hmyzem a větvemi, vidím v nich i v tmavém lese. Když začne svítit slunce, zatmaví se dle potřeby. Jediná věc, kam se nehodí, je auto, jak už psal Michal.

Naše resumé:

Ideální brýle pro běžce. Skvělé na traily do přírody nebo když není dostatek světla. Komfortní, velmi odolné, kvalitní. Tomu odpovídá i cena. Pokud brýle neztrácíte při každé příležitosti, doporučujeme vá  je. Jedinou výtkou u nich zůstává absence polarizačního filtru, který bohužel u tohoto modelu je pouze u brýlí neadaptujících se na světlo.

 

Leave a Reply