Lekce oblékání pro začátečníky

Foto: Jiří Salik Sláma, Collalloc

Často se teď setkáváme s běžci, kteří po létě nechtějí přejít do zimního spánku a čeká je tak první běžecký podzim a zima. Nejčastější jejich otázkou je: Jak se mám oblékat v chladnějším počasí? Před třemi lety jsem to také řešila a bohužel mi moc lidí odpovědět nedokázalo. Právě proto jsem se rozhodla napsat svoje rady:

Méně je více

Stále dokola omílaná poučka, ale velmi poučná: oblékejte se vždy tak, jako by bylo o deset stupňů více. Ze začátku jsem si myslela, že se asi někdo zbláznil – vždyť zmrznu! Pořídila jsem si na podzim zateplené elasťáky, hodně zateplenou bundičku a tričko s dlouhým rukávem. Vyběhla jsem a po pár kilometrech jsem si připadala jako při bikram běhu. Moje tělo bylo jako v ohni a já nemohla dobře trénovat.

Přitom by mi stačilo, abych si vzpomněla, v čem jsem začínala běhat. Poprvé jsem se rozběhla na konci února a vystačila jsem si jen s tričkem, tenkou větrovkou ( mám ráda ty s kapucí, je to praktické, když začne pršet), zateplenými elasťáky, funkční čepicí a rukavicemi. A přesně to je oblečení, ve kterém na podzim běhám. Akorát zateplené elasťáky nosím až při nižších teplotách, normálně si vystačím s klasickými. Pokud teploty klesají pod deset stupňů, krátký rukáv vyměním za termo triko s dlouhým rukávem.

Pozor na hlavu!

Hodně důležité je, aby byla hlava v teple – díky ní se z těla ztrácí nejvíce tepla. Do deseti stupňů nosím široké čelenky – nejraději mám bezešvé, které mě netlačí na uších a nebolí mě z nich hlava. Pod deset stupňů už běhám v tenké funkční čepici. Rukavice mám také z tenkého funkčního materiálu.

A co nohy?

Hodně důležité je mít také zakryté kotníky. Nechápu některé běžce, kteří nosí „neviditelné“, pidi kotníčkové ponožky. Jednak by mě to asi řezalo a také si nechci nachladit achilovky. Nosím kompresní podkolenky, ve kterých je mi teplo a ty také zlepší mou regeneraci.

Nachlazení – nehrozí!

A moje nejdůležitější rada? I když jste málo oblečení a pokud se hýbete, tak se nenachladíte. Nachladíte se však velice snadno, pokud se ihned po doběhu nepřevléknete do suchého. To je základ.

Tak hezký běžecký podzim všem!

6 komentářů

  1. Nevím proč, ale moje binalnce nemocí za toto září je mizerná – skoro týdenní chřipka a teď zánět nosních dutin… A to dodržuji všechna „pravidla“. Oblékám se teple, jím zdravě, piju čaje s citronem a zázvorem, … Nevim jestli je to jen mým „štěstím“, ale pokud ne, tak Vás prostě před nemocí nezachrání nic.

    1. Author

      Ahoj Alexi, to nos mrzí. Holt někdy m tělo dost. Já dlouho jedla jeden přípravek na imunitu a říkala si, jak jsem zdravá a pak mě to v létě stejně skolilo….tak snad bude už dobře. Hodně zdraví přejeme! S+M

    2. Taky jsem si odbyla pravidelnou virózu, jsem deset dnů bez běhu. Lítá toho ve vzduchu plno.

Leave a Reply