Večer neběhám. Zn. bojím se

Taky vám nahání hrůzu vyběhnout sama za tmy? Vyzpovídali jsme specialisty na sebeobranu – Jasmínu Conevovou a Pavla Houdka, instruktory kurzů Moderní sebeobrana, kteří nám prozradili, jak běhat bezpečně a na co si dát pozor:

Jak přemýšlí útočník, když si vybírá svoji oběť?

Pavel: Chce v drtivé většině oběť, která nebude moc vyvádět, bránit se, kopat nebo třeba jen křičet, protože by mohla někoho přivolat. Chce ji vyděsit natolik, že to nepůjde ani ohlásit, protože se bude bát. Problém je, že na ulici útočník jen tak nepozná, jestli oběť bude dělat problémy nebo ne. Nepozná se to ani podle tělesného typu. Kulturista, který vyleze z posilovny, se ve finále může se sesypat a taková malá, padesátikilová holka může být velice úporná. Proto si vás otestuje. Například se o vás otře, pohladí vás po ramenou, bude na vás oplzle zírat a bude čekat, co uděláte. Pokud budete jako většina žen dělat, že se nic neděje a koukat se do země, dáváte tím najevo, že se nebudete bránit, takže jste ideální obětí. Důležité je na tyto situace reagovat asertivně –  nemusí to být hned pár facek, ale důležitý je asertivní přímý pohled nebo rovnou otázka: „Vidím, že na mně koukáte, potřebujete něco?“ Tím ukážete, že jste ten typ člověka, který si to nenechá líbit.

Když běžím, tak přece k tomuto testování nemůže dojít…

Pavel: Útočníci si své oběti většinou testují dopředu, a to i dny, týdny, měsíce… Takže to může být někdo, kdo si vytipuje, kde bydlíte, může s vámi jet v MHD, začne se na vás třeba tlačit u dveří… Z výzkumů víme, že velká část činů se sexuálním podtextem (znásilnění) je předem naplánovaných. Malá část, tedy jen asi deset procent, je situačních, kdy se útočník rozhodne spontánně a spáchá čin bez nějaké přípravy.

Jsou útočníci cizí lidi nebo ho můžu znát?   

Pavel: Většinou, zhruba v osmdesáti procentech případů, oběť útočníka zná. Typoví pachatelé jsou třeba sousedi, kolegové z práce, kamarád manžela nebo přítele a podobně.

Takže i při běhu to může mít někdo naplánované, protože útočník může přesně sledovat moje trasy…

Pavel: Ano, je to tak. U znásilnění panuje mýtus, že jde o zločin z vášně, že se ten člověk zrovna v ten moment neudrží. Tak to ale není. Přes devadesát procent to jsou dopředu naplánované věci, protože znásilnění ve skutečnosti není vůbec o sexu, ale je o aktu nadvlády a moci.

Aha. Já jsem si vždycky myslela, že záleží i na tom, co mám zrovna oblečené, jak ten den vypadám – třeba jestli nemám příliš obtáhnuté oblečení, které zdůrazňuje postavu. Takže když jsem šla večer běhat, vzala jsem nenápadné oblečení a zakryla si vlasy….

Pavel: Statistiky nepotvrzují, že by byla nějaká spojitost mezi typem oblečení a množstvím sexuálním deliktů, viz moje předchozí odpověď o moci. Dokonce teď můžete o tomto tématu vidět v Praze výstavu, takový umělecký projet, který se jmenuje „Co si měla na sobě?“ a tam zjistíte, že oblečení, které měla oběť znásilnění na sobě, může být jakýkoliv – třeba tepláky a vytahaná mikina… Tento způsob nahlížení na věc skrz to, jestli nejsi „moc sexy“ je problémem, protože když se to pak někomu stane, tak si to pak oběť sama vyčítá – kdybych si to nevzala na sebe, tak by se to nestalo…. Nebo to slýchá od okolí, namísto podpory a odsouzení pachatele.

Jak mám tedy bezpečně běhat večer?

Jasmína: Je jedno v jakou denní dobu budete běhat, jestli ráno nebo večer, je ale důležité, abyste byla přítomná, abyste měla plnou pozornost. Aby se vám nestalo, že když běžíte, máte jen svůj svět a hluboce nad něčím přemýšlíte. Je důležité sledovat, co se děje okolo vás a mít pojem o situaci. Nejhorší je mít na uších sluchátka, protože si neuvědomíte, že za vámi někdo běží, že vás pozoruje, jde k vám a chystá se vás přepadnout. A další rada – je lepší běžet uprostřed chodníku nebo cesty, ne tam, kde jsou keře, stromy, vchody, protože tam na vás útočník může snadno číhat.

Je tedy jedno, jestli běžím při světle nebo ve tmě?

Pavel: To zas až tak ne, protože logicky tma útočníkovi nahrává, jelikož není tolik vidět a svědčí mu moment překvapení. Za světla je jistě bezpečněji, ale ne zcela – spousta útoků se stala za denního světla nebo dokonce před svědky.

Když už tedy večer běhám, je lepší běhat dříve večer, než později? Třeba v sedm, oproti deváté a později? 

Pavel: Je to asi jedno, takovou statistiku nemám, ale rozhodně se nedá říct, že by byla vysloveně nějaká nebezpečná noční hodina. Respektive, taková čtvrtá hodina ranní, tam se dějí ty nejhorší naplánované zločiny, ale předpokládám, že v tuto dobu spíš spíte, než že běháte.

Mám raději běhat ve skupině nebo s někým?

Jasmína: Riziko při běhu ve skupině je opravdu minimální. Ale zároveň bych kladla důraz na to, aby ženy nepřestaly běhat samy a byly kvůli tomu doma a bály se, že se jim něco stane. To není určitě dobrý přístup. My ženy jsme sice častěji terčem napadení, ale není to důvod zůstávat doma. Proto doporučuji raději si projít kurzem sebeobrany a mít povědomí o tom, co je dobré dělat v rámci prevence, předcházet to, aby se vám něco stalo. Takže běhat sama se dá a i bezpečně.

Pavel: Tady je dobré ještě zmínit jednu věc – poslouchat intuici. Intuice vás velmi často může varovat. To není nic mystického. Například, když běháte a někdo se vám nezdá, tak mu radši vyhněte, klidně se otočte a běžte zpátky. I když si budete říkat, že budete vypadat blbě, tak je to fakt jedno, ať si o vás, kdo chce, co chce říká. Nebojte se být neslušná. I kdybyste se spletla, tak je to lepší než pak být oběť.

Co můžu kvůli své bezpečnosti udělat já, abych měla aspoň něco, čím se můžu ubránit?

Pavel: Vždycky je nejlepší umět něco vlastníma rukama, dojít si někam na kurz. A bacha, není to o tom naučit se s někým prát, o tom sebeobrana vůbec není. Sebeobrana jsou jednoduché postupy, které vám budou fungovat, i když jste hubená holka. A pak jsou tu samozřejmě pomůcky – od SOS aplikací po velmi účinné pepřové spreje. Vyrábějí se i přímo pro běžce, jsou malé, tak akorát do dlaně a mají návleky na ruku, takže ho při běhu nemusíte svírat. Zato za věci, jako osobní alarmy, paralyzéry apod. tak akorát vyhodíte peníze. Z vlastní zkušenosti vím, že vůbec nefungují.

Chcete se o bezpečnosti při běhání dozvědět více? Na našem youtube kanálu najdete video s praktickými ukázkami.

2 komentáře

  1. To jsou docela dost dobre rady. Ja bych taky mozna vybirala i cesty, ktere jsou dobre osvetlene a je tam i vetsi fluktulace bezcu, coz je treba i kolem 18:00, kdy uz se stmiva. Ja treba nejsem priznivcem toho, behat az tak pozde vecer kolem 20:00 hodiny. Prece jenom, moc lidi uz neni na ceste. To si radeji naplanuji lepe den, nebo nebezim. To behani uprostred silnice, to je taky dobry napad. Taky si myslim, ze ty utocnici jsou lidi, kteri si te vytypuji nebo z blizkeho okoli.Jeden muj znamy, mi nabidl pri behu body painting. Jedine, co me napadlo bylo zrychlit a prala jsem si videt i jjine lidi. Dodnes nevim, co si mam o tom myslet. Rozhodne bych s nimi prilis pratelsky nekomunikovala nebo se na ne neusmivala, protoze to berou jako vyzvu. . S peprem souhlasim, to je velmi dobry napad a uz jsem to videla i v obchodech.
    xx Vera
    https://simplelivingstylebyvera.blogspot.co.at/Cancer Research Run


Leave a Reply