Jarní detox podle odborníků, díl 1: Vašek Krejčík

Téma, o kterém se nyní s příchodem jara hodně mluví? O detoxikaci, nebo-li očistě organismu. Je pro nás v naších podmínkách vůbec zdravá? Jak ji dělat správně a neuškodit si? A jak ji dělají odborníci ve svém oboru? Oslovili jsme jich několik a budeme vám je pravidelně přinášet.

Prvním odborníkem je Vašek Krejčík, jogín a instruktor jógy, který žije zdravě a také běhá. Známe se už spoustu let z vysoké školy z Olomouce. Často jsem podle jeho DVD doma cvičívala a i teď k němu moc ráda zajdu do Energy studia na jeho lekce. A protože Vašek jógou, ajurvédou a Indií žije a jezdí tam na očistné programy, vyzpovídala jsem ho.

Je pro nás „očišťování“ důležité?

Pokud člověk žije způsobem sebekontroly v jídle, pohybuje se a celoročně vyvažuje pracovně-osobní rovnováhu a kompenzuje stres, tak není detox bezpodmíněčný. Na druhou stranu po zimě, kdy člověk má tendenci jíst hutná jídla, chybí slunce a celkově je člověk lenivější, tak jaro vybízí k mírné očistě a revitalizaci, a proto je jarní období vhodné pro očistu.

Jaké nejčastější chyby lidé u detoxu dělají, čeho se vyvarovat?

Bezmyšlenkovitos, rychlost, experimentování a žádný plán po očistě. Očista by nás měla nejenom pročistit a dodat energii, ale je to rituálnost, která má v sobě sílu. Postní období je důležité pro změnu, která by měla začít po očistě a tak je třeba do očisty vstoupit s tím, co následně člověk změní.

Co vy sám praktikujete?

Ráno si dávám teplou vodu s citrónem nebo zázvorový čas s citrónem a medem – to je příjemný start i do běžného dne. Já podstupuji očistu v Indii, kde provádím tvz. pančakarmu, což jsou očistné techniky na pročištění celého organismu. Je náročná a je třeba za ní odjet, aby člověk měl klid a tak pro naše podmínky bych doporučil upravit stravu. Na cca 14-21 dnů bych odstranil cukr, kávu, alkohol, čerstvou zeleninu, maso…a složil jídelníček z rýže, luštěnin, polévek – jednoduché stravy. Navíc bych podpořil očistu ájurvédskými bylinkami – Triphala. Z českých luhů a hájů bych se mohl spolehnul na kopřivu v různých variantách (čaje a saláty) a nebo společnost Weleda vytvořila Březový set detox (pitnou kúru a přípravky na tělo) který je jemný a mírný pro podmínky, ve kterých žijeme.

2 komentáře

  1. Asi bych se nemohla detoxikovat, chybela by mi energie. Ja jenom fastuju, coz znamena, ze omezim Alkohol, sladky, fast food a maso jim pouze 3x do tydne, z toho duvodu abych vice nehubla a jednou do tydne si to sladky a alkohol povolim. Souhlasim ale s V. Krejcikem, ze kdyz se clovek kontroluje v jidle a ma vyvazeny zivotni styl, tak detoxikace neni dulezita. Pro me ma fasting treba nabozensky duvody a posledni dobou i odmitani nadbytecnocti – kdyz se podivam do supermarketu a tak, nebo ctu ruzne clanky, kdy se vyhazuje zbytecne jidlo.
    xx Vera
    https://simplelivingstylebyvera.blogspot.co.at/

Leave a Reply