Zhubnul jsem. A co teď?

Když jsme o víkendu dali na naše sociální sítě Michalovu fotku s o několik čísel většíma kalhotama, vzbudila vlnu emocí. Šestnáct kilo dole za tři měsíce jde na něm opravdu vidět. Jak to vlastně s tou jeho „dietou“ je? Proto ho Soňa vyzpovídala: 

Jak ti vyhovuje nízkosacharidová strava? Není někdy těžké odolat svodům okolo – jako dortíkům, zmrzlině apod.?
Popravdě až na pár jídel, kterých jsem se vzdával jen strašně těžce, mi vlastně nízkosacharidová strava moc vyhovuje. Miluji stejky, kvalitní šunky, sýry. Když to vše doplním o zeleninu, tak jsem naprosto spokojený. Navíc dneska mi už stačí dát si bílý neslazený jogurt s pár borůvkama a nebo klidně bez nich a mám pro mne “sladké” jídlo. To bych dříve nedal.

Co teď s tebou dělá cukr?
Když si některý den dám více sacharidů, třeba někde neodolám a dám si večer brambory, tak jsem druhý den jsem nesnesitelný, naprosto mi to rozhodí rovnováhu a je to se mnou skoro stejně těžké, jako když jsem si na nízkosacharidovou stravu zvykal.

Myslíš si, že cukr je zlo a že je to droga, jak se o tom říká? Nebo že je to jen jeden z trendů, který zase pomine?
Cukr určitě není zlo, tělo ho potřebuje. Jenže je všude kolem nás a my to s ním děsně přeháníme. Cukr je ve všem a pokud si ještě něco přisladíme, výsledkem je, že jsme na něm čím dále tím závislejší.

Je možné u takového způsobu stravování vydržet dlouhodobě?
Je to o nalezení té správné rovnováhy. Myslím si, že držet se na nízké hladině sacharidů je vpořádku, jen každý má tu správnou hladinu někde jinde a je potřeba najít si tu svou.

Jak jíš, když tě čekají náročné závody?
Před těžkým závodem, místo například těstovin, které se obecně doporučují, si dám raději více bílkovin. V samotném závodě pak občas použiji Carbonex, ve kterém trocha cukru je, jenže ho spálím téměř okamžitě a pak používám oříškové tyčinky Denuts. Ty mi dodávají energii.

V čem si myslíš, že děláš chyby?
Určitě v tom, že si málo hlídám příjem vlákniny, mám díky tomu občas problém s trávením. No a bohužel to, že občas trochu „ujedu“. To je pak pro mně hodně těžké druhý den vše ustát, možná ještě více pro Soničku. Najednou totálně ztratím energii, necítím se dobře a jsem vážně hodně protivný.

Co bys poradil lidem, kteří se do nízkosacharidové diety pouští?
Nejprve by si měli ověřit, že je pro ně opravdu vhodné. Občas mi lidé píší, že to teda začnou držet také a ať jim poradím. Jenže často k tomu nemají žádný důvod. Pokud nemají moc tuku a pocit, že mají nadváhu, který je jen subjektivní, úprava stravy také nemusí vůbec pomoct. Kolikrát může být i kontraproduktivní. Proto by první věc měla být analýza tělesného složení a pak konzultace s odborníkem, až potom má smysl jít do drastičtější změny jídelníčku.

2 komentáře

  1. Zdavím, na základe čoho si začal s týmto stravovaním? Riadiš sa knižkou, doktorom proste čo je tvoje vodítko ohľadom stravovania? Nejaký návod ako na to postupne prejsť. Matej

    1. Zdravíme Matěji, se začátkem mi pomohl kamarád, pak jsem si o tom něco načetl a nakonec konzultoval s odborníky a kamarády z Cardiolabu. Je dobré se poradit s odborníkem s ohledem na vlastní tělesnou stavbu… není to jen tak snadno replikovaténé…

Leave a Reply