Otestovali jsme Puma Voyage Nitro: trialová šelma nejen do sněhu

Po úspěchu letošní řady běžeckých silničních bot Nitro jsme několik měsíců testovali i pro Pumu nový segment – jejich první skutečně trailovou botu. Zpočátku jsme k ní byli spíše skeptičtí, jenže si nás získala více, než jsme čekali. Své klady ukázala jak v těžkém terénu v poušti a na skalách, tak se předvedla jako jedna z nejlepších bot na zimní běhání.

Pustili jsme se tedy do testování. Ano, první pohled klame. Na řešení svršku je třeba si trošku zvyknout. Ale po obutí a chvilce laborování s dotažením tkaniček se z nich stávají druhé ponožky. Na noze o nich skoro nevíte a můžete vyrazit. První kroky po asfaltu odhalí solidní tlumení díky pěně Nitro, přeběh do terénu ukazuje parádní trakci. Grip odpovídá tomu nejlepšímu, co do trailu máme.

Zkoušíme traverzy, běh v blátě i po kamenech a nemůžeme najít vyloženou slabinu. Snad jen trochu širší podešev se občas zasekne mezi kameny, avšak nic, s čím bychom nepočítali. Ale s Michalovou velikostí nohy je na to zvyklý.

A jak si boty vedly v těch nejdrsnějších podmínkách?

Písek a ostré skály Fuerteventury

Když jsme si oba trailovky vzali na podzim na Fuerteventuru, překvapilo nás, jak dobře drží na suťovitém, kamenitém povrchu na zdejších kopcích, kde je to mnohdy technicky dost náročné. Povrch také podkluzuje, a to zejména při sebězích dolů. Jenže my se nemohli nabažit toho, jak se Voyage chovají. Ač jsme s sebou měli několik modelů, my nepřestávali běhat v nich. Zúžený ponožkový svršek bránil padání písku dovnitř a na kamenech jsme si mohli být jisti, že to prostě nepodklouzne. Tak jak už se ukázalo na silničkách podešev Pumagrip je prostě top.

Král zimního běhu

Sníh, namrzlý povrch, led… Tak to dá běžcům mnohdy zabrat. U nás s tím bojuje zejména Soňa, protože jakmile si není jistá, že ji povrch podrží, tak se více bojí uklouznutí a běhání není příliš příjemné. Chybí mu jistota a pak je běhání ještě více nebezpečné. Nejraději tak běhá v tuto dobu v hřebovkách nebo aspoň s nesmeky v batohu.

Při prvním sněhu a namrzání jsme úplnou náhodou oba sáhli po Voyage a vyběhli do lesa. Po zmrzlé cestě, kde ostatní klouzali, jsme si jen mlaskali, jak se nám krásně běží. Stejně tak ve sněhu. Jemný, ale dostatečně agresivní vzorek přinášel jistotu, na jakou nejsme u běžných trilovek vždy zvyklí.

Dalšími testy byly teď v zimě zmrzlé cesty, sníh a kamení. Nic z toho nebyl probém. Ano, hřebovky jsou jistější, ale i ty mají své limity, zejména při běhu po tvrdém povrchu. Proti tomu Voyage si poradí i se silnicí a když narazí na led a sníh, neleknou se a my tak můžeme běžet dále. Ano, ne s takovou jistotou, ale pořád se není čeho bát.

Celkové hodnocení

PUMA Nitro Voyage je univerzální trailová bota, na kterou si někdo musí trochu zvykat. Pokud se to ale povede, odmění běžce velmi předvídatelnou a jistou odezvou a perfektním gripem na téměř každém povrchu. Vhodné jsou pro běhy do maratonské vzdálenosti. Při opatrném běhu zvládnou bezesporu i ultra. My je doporučujeme i na sníh.

1 komentář

  1. Ahoj. Mám je sníh koupené také a žena je našla pod stromečkem. Možná trošku užší v nártu.

Leave a Reply