Výběr bot – začínáme

Před několika lety, to jsem ještě neběhal, jsem si šel do obchodu koupit boty na turistiku. Vybíral jsem z nepřeberné řádky značek druhů a velikostí. I přesto, že jsem byl ve sportovním obchodě, nikdo mi nebyl schopen opravdu poradit. Dopadlo to tak, že jsem si pořídil boty, které mi sice v obchodě perfektně seděly, ale na horách mně z nich bolely palce a po několika túrách se prodřely.

Velmi podobné to je i s běžeckými botami. Navíc nám to komplikuje rozhodování, na jakém povrchu budu běhat, jestli chci boty minimalistické, maximalistické, pro přirozený pohyb a bůh ví co vlastně ještě.

1. Jak pokročilý běžec jsem

První, co před volbou musíme udělat, je přiznat si, jak na tom s během jsme. Pokud začínám a vážím více než sto kilo, nemůžu si kupovat závodní speciály neboli slupky či skořápky. Musím spolknout svoji hrdost a jít se podívat na boty s větším tlumením a robustnější konstrukcí. Někteří výrobci u takových modelů přímo uvádějí, pro jakou váhu jsou vhodné.

Pokud začínáte, ani se nedívejte na boty minimalistické, případně pro přirozený běh (natural running). Zapomeňte, také na boty závodní a tréninkové. To co vás zajímá, jsou tak zvané boty objemové. Jejich konstrukce je vhodná na delší běhy a poskytují dostatečnou oporu i tlumení.

Je na nich mnohdy napsáno, že jsou vhodné pro delší vzdálenosti, ale tím se nenechte zmást. Pro začátek v nich můžete běžet třeba kilometr nebo dva, ale můžete si být jisti, že vám chvíli vydrží a dostatečně vás ochrání.

2. Kde budu běhat

Není to tak dávno, co většina běžců vyrážela pouze na silnice a tomu odpovídala také nabídka bot. Stoupající obliba běhu v terénu trail, kros, sky running. Přinesl do našich obchodů rozličné druhy bot. Můžete tak vybírat z rozsáhlé škály od speciálů na dráhu, přes silniční, citytrailové, trailové až po speciální boty do bahna nebo sněhu.

Podívejte se proto na podrážku. Pro silnici vybírejte hladkou, s jemným nebo hladkým vzorkem. Pokud hodláte kombinovat silnici s proběhnutím v lese za sucha, zvolte boty s jemným, ale výrazným vzorkem. Pokud míříte směrem k trailům a budete běhat zejména po zpevněných cestách, volte hrubší, ale stále hustý vzorek. Pokud počítáte s během v opravdu špatných podmínkách, podobá se podrážka už spíše kopačkám.

Neočekávejte, že naleznete jedny univerzální boty. Jeden běh v nevhodném terénu zvládnete, ale pokud to myslíte s běháním vážně, budete mít časem v botníku několik párů bot, každé na jiný povrch a podmínky.

3. Jak velkou botu koupit

Zdánlivě snadná otázka. Vždyť si boty kupujeme celý život, ale pro začínající běžce velmi záludná. Pokud běháte jen krátké vzdálenosti, vlastně můžete koupit botu, která je vám pohodlná a sedí přímo v obchodě. Jenže jakmile vyběhnete, začnete vzdálenosti navyšovat, noha po pár kilometrech lehce napuchne. Navíc při běhu pohybujete prsty a ty tak potřebují více místa. Volte proto botu o číslo až dvě větší, než je vaše noha. Pokud budete běhat více, počítejte také s tím, že se vám noha mírně roztáhne a budete tak kupovat boty ještě větší.

Nezapomínejte, že takzvané běžecké palce nejsou nijak příjemné. Dámy mohou fialovějící nehtová lůžka nabarvit výrazným odstínem laku, ale muži jsou zde ve značné nevýhodě.

Pokud máte strach, že vám bude bota padat, nemusíte se bát, pokud ji správně uvážete tak, aby svršek dobře obepínal nárt, noha bude fixovaná a bota nespadne. Botu ale nevažte příliš pevně, jinak zabráníte prokrvování chodidla a běh se stane utrpením. Na způsoby vázání bot se zaměříme někdy příště.

4. Pronace, supinace nebo neutrál

Při svých výbězích často vídám běžce s podivně sešlapanými botami. Často je také vidět, jak se při došlapu noha nepřirozeně překlápí. Z toho je patrné, že běžec nemá boty vhodné pro svůj došlap.

Klasicky se došlap rozděluje na pronační, supinační a neutrální. To už asi každý alespoň jednou slyšel. Jenže co to vlastně znamená pro výběr bot? A jak poznat, jaký došlap mám?

Pro základní informaci postačí tzv. mokrý test. Bosou nohou nejprve stoupnete na namočený ručník a pak ji otisknete na čistý, suchý papír. Podle tvaru otisku pak snadno poznáte svůj došlap.

27285956891_f842fcfb62_oPokud vidíte otisk celého chodidla – jen s minimálním nebo žádným vykrojením mezi patou a špičkou, je váš došlap pronační.

Boty pro tento typ došlapu mají zesílenou vnitřní část mezipodešve a podešve. Tím dochází jednak k menšímu opotřebení nejnamáhanější části boty a zároveň tak bota navrací nohu do správné polohy. Často je poznáte podle výraznějšího sklonu paty na vnější straně.

 

27285956891_f842fcfb62_oJe-li na papíře vidět chodidlo se zřetelným vykrojením mezi patou a špičkou, ale propojení je stále výrazné, máte došlap neutrální.

Boty neutrální jsou bez speciálního vyztužení podrážky. Typicky je neutrální většina závodních bot, protože všechny podpůrné prostředky něco váží a závodní boty se vyrábějí co nejlehčí. Poznáte je nejlépe podle paty, která není příliš vychýlená k ani jedné straně. Případně jen velmi mírně k vnější straně.

 

27285956891_f842fcfb62_oVidíte-li velmi výrazné vykrojení mezi patou a špičkou, buď bez propojení nebo jen s velmi lehkým propojením, máte pravděpodobně došlap supinační.

Pokud trpíte supinací, bude volba bot skutečný oříšek. Supinační bota by totiž měla mít podporu na vnější straně. Sklon podešve a mezipodešve pod patou by měl být zevnitř. Takové boty se v obchodech vyskytují jen vyjímečně a většina supinačních běžců tak musí sáhnout po botách neutrálních.

Nejlepším řešením problému, je použití speciálních, na míru vyrobených stélek (vložek) do bot. Pokud trpíte nadměrnou pronací nebo supinací je vhodné navštívit sportovního ortopeda a nechat si udělat vložky, které budou váš problém kompenzovat a léčit. Boty si pak budete moci kupovat neutrální.

Pokud si stále nejste s výběrem bot jisti, napište nám do diskuze a my se vám pokusíme poradit podle konkrétní situace.

7 komentářů

 1. Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu ohledně výběru běžeckých bot. Jsem začátečník ( i když před 10ti lety jsem nějaký čas běhala)a chci běhat hlavně po lese, zpevněných cestách,občas na cyklostezce, budu běhat se psem na úvazu i na volno (moc netahá). Jsem žena,35 let, 77 kg, s problémy s příčnou klenbou na obou nohách (do všech bot musím mít takové to srdíčko pro podporu klenby). Na zátěž jsem zvyklá, ale spíše chůze (cca 6 km denně).Cílem je běhat postupně tak do 10 km. Můžete mi prosím poradit na jaké boty se zaměřit s ohledem na cenu. Nerada bych si zničila nohy, ale na boty za 2500 a více Kč nemám. V okolí bydliště žádná specializovaná prodejna není, jen sportisimo. Moc díky Lucie

  1. Author

   Lucie, to co popisuješ je dost typický případ, pokud chceš ušetřit doporučuji podívat se po loňských modelech. Budou za zajímavé ceny, nedoporučuji jít do bot nižší kategorie. Ve Sportissimu mají například Nike Zoom Vomero/Pegasus nebo Asics gel Cumulus 16/17. Ve všech případech doplněné o na míru dělané stélky (vložky). Jsou to silničky a na zpevněných cestách budou vyhovovat. Za sucha i mimo cesty. Časem určitě koupíš bot vícero…

  1. Author

   Vložky by měl vždy doporučit ortoped, to záleži na konkrétním případu. Supernovy jsou skvělé, já sám v nich běhám, jenže to jsou už tempvé boty, spíše na závody než na trénování. Navíc pěna boost tak říkajíc nakopává a to je skvělé pokud chce člověk běžet rychle. Než jsme si na ně zvykl kotníky dostávaly pořádně zabrat. Ty bych doporučil jako druhé boty na závody.

   Osobně bych doporučil Asics, protože jsou vhodné do 80kg.

 2. Ahoj Michale,
  sháním boty ba běhání na závody Horské Výzvy – 63-66 km většinou je to po silničkách a zpevněných cestách, ale také po pěšinách v kopcích a zkopců a hlavně počasí si nevybereme.
  V současné době běhám v Inov 8, trailrock 245, které mi vyhovují,ale nemohu už nikde sehnat mojí veikost. takže sháním jiné boty od Inov 8. Mám normální došlap, váha 66 kg. Přikláním se k nižšímu dropu bot. Jinak naběhám cca 300 km měsíčně, ale tréninky běhám v jiných botách – v terénu – Adidas Response (ty jsou o něco těžší), po silnici – Salming.
  Díky Vašek

  1. Author

   Ahoj Vašku! Tak já mám na tenhle typ povrchu race ultra. Trailrocky bych nahradil terraclow 220 nebo opravdu zavodni x-talon. Mezi temi tremi bych volil. Race ultra je proste univerzalka ktere nevadi silnice, ale v bahne se nechytne, terraclow je skeela kdekoliv v terenu a X-talon je proste trailova zavodka, takze neposkytne takovou ochranu, ale je lechci.

 3. Ahoj! Připravuji se na svůj první maraton, zatím běhám tak 150 km měsíčně, a protože jsem těžší (190 cm, 93 kg), rozhodl jsem se koupit si „pořádné“ boty, ne ze Sportisima. 🙂 Pořídil jsem si proto na doporučení v Triexpertu Nike Air Zoom Vomero 11, (mám podle videa mírnou pronaci, ale v normě). Po cca. 2 výbězích jsem začal cítit ostrou bolest uvnitř v kyčli (vždy až po běhu, když jsem si sedl a pak se pokusil vstát) a po jednom kratším závodě (12 km) je bolest tak silná, že kulhám. Běhám cca. 7 let a zatím bez větších problémů. Tak nevím, zda je to jen náhoda, nebo špatný výběr bot. Jaké jiné boty bych měl zkusit? Mám poměrně vysoký nárt a tak trochu „ploutve“, takže radši ne moc úzké. Mizuno Ultima se mi zdají být OK, bohužel je ale už ve své velikosti (47-47 a 1/3) nemůžu najít.

Leave a Reply