5 začátečnických chyb, které jsem kdysi dělala

Nikdo učený z nebe nespadl a i já jsem v běhání dělala ze začátku hodně chyb. Naštěstí mám však kolem sebe plno dobrých běžců, kamarádů a trenérů, kteří mi poradili a na něco jsem si taky přišla sama. Co to bylo?

1. Protahovala jsem se bez zahřátí

Zpočátku jsem si myslela, že musím dělat strečink těsně před během. Jenže to je špatně – svaly nejsou zahřáté a může to napáchat více škody, než užitku. Upozornil mě na to Michal – nejprve se rozeběhni ( tak asi kilometr) a teprve pak protahuj. A měl pravdu, když chodím trénovat v naší skupině Jduběhat.cz, vždy nejprve kus odběhneme a teprve pak se jde na to.

2. Ignorovala jsem běžeckou abecedu

Tyto zvláštní cviky mi na základce připadaly tak směšné a vůbec jsem nechápala, k čemu vlastně jsou. Jenže ony jsou v přípravě velmi důležité – liftink, skipink i zakopávání vypadají pořád trochu legračně, ale jsou součástí mého tréninku, hned po protažení. Proč? Pomáhají totiž posilovat a zpevňovat kotníky a další části nohou, simulují běžecký krok a tím si pak také zlepšují běžeckou techniku i styl.

3. Příliš jsem se oblékala

Samozřejmě, že pravidlo – oblékej se tak, jakoby bylo o deset stupňů více, než je – jsem znala. Jenže běžet v deseti stupních jen v tričku s krátkým rukávem a v kraťasech? Pak jsem ale poznala, že když mám na sobě více vrstev a zahřeju se, jsem jako v ohni a špatně se mi trénuje. A pak totiž i přemýšlím, co s bundou – jestli si ji mám ovázat okolo pasu nebo ji někde nechat….je mi prostě na obtíž. Pokud hodně fouká vítr, beru si přes tričko lehoučkou šusťákovou vestu. Vedro mi i v málu oblečení nikdy není a zimy jsem proběhala v tom, v čem jsem kdysi běhala na začátku podzimu. Pokud se vám to stále nezdá a je vám zima i v teplejším oblečení, je důvod jinde. Nabaleni se totiž více potíte a vítr vás tak ochlazuje. Je vám tak paradoxně chladněji.

4. Bála jsem se počasí

Běhat v dešti? Ale to se nachladím! Hlavně mi nesmí zmoknout vlasy, to budu nemocná – říkala jsem si. Pořizovala jsem si proto bundy s kapucema a nepromokavé kšitlovky. Ty jsou skvělé na chladnější podzim a na zimu, ale když je venku nad patnáct stupnňů a prší, stačí fakt jen obyčejné tričko. Tělo se při výkonu dostatečně zahřeje a vlasy jsou stejně zpocené, proto není potřeba ničeho speciálního. V dešti se běží krásně a má to svoji atmosféru. Důležité však proti nachlazení je, ihned se po doběhu převléct do suchého!

5. Špatně jsem snídala

Už pár let téměř nejím pečivo. Nedělalo mi dobře na žaludek. Nemám sice žádnou alergii na lepek, ale prostě chleba a rohlíky moc nemusím. Jenže pak snídaně musí vypadat jinak – často jím luštěniny, nejraději čočku. Dávám si k ní vajíčka, zeleninu a cítím se skvěle. Jenže když jsem tohle posnídala a pak šla běhat, cítila jsem, že pak tělo nemělo žádnou energii. Když běhám, potřebuji ráno sacharidy, ne bílkoviny. Když jsem snídani změnila za jogurt s ovocem a špaldovýna vločkama nebo za vločkovou kaši, energie je opravdu jiná a já vydržím i dlouhé běhy v pohodě.

 

 

3 komentáře

  1. Není v 3 chyba? Oblékej se jako by bylo o 10st méně ;-), když se obleču jako by bylo o 10st více, tak se i ve 20 upeču :-).

    1. Májo, díky za příspěvek, ale tam přece je: “ oblékej se tak, jakoby bylo o deset stupňů více, než je“

  2. Za sebe ještě dám. Pořádně se před během vyprázdnit

Leave a Reply