TEST: Ještě lepší bezpečný poslech: sluchátka Aftershokz Trekz AIR

Když jsme loni testovali sluchátka Trekz Titanium, které zvuk přenášejí přes kost a vy tak i při poslouchání hudby slyšíte svoje okolí, ohodnotili jsme je jako jedny z nejlepších sluchátek na běhání. Jenže po pár měsících přišli v Aftershokzu s novinkou – Aftershokz AIR. Jak obstála v našem dlouhodobém testování? 

Něco o technologii

Protože je použitá technologie stále málo známá, ale velmi zajímavá, zopakujme si, co je odlišuje od většiny konkurence. Tou specialitou je technologie Bone conduction – zvuk se nepřenáší konvenčně zvukem od mikroreproduktoru do ucha, ale přenáší se skrze lícní kost do vnitřního ucha. Zvukovody tak zůstávají volné pro všechny ostatní zvuky. Podobnou technologii používají speciální vysílačky zásahových jednotek a nebo kochleární implantáty, které navracejí sluch.

Ještě lehčí, ještě pohodlnější

Po rozbalení jsem měl chvíli až strach vzít sluchátka do ruky, jak křehce vypadají. Zdání ale klame. Na dotek jsou velmi příjemné, pokles váhy je sice papírově minimální, ale na hlavě je to obrovský rozdíl. Na první pohled je pak můžete snadno přehlédnout, jak jsou na hlavě nenápadné. Sám jsem po pár minutách i zapomínal, že je mám nasazené, jak skvěle seděly. Když jsem o modelu Titanium tvrdil, že je občas potřeba si na ně zvyknout, pak model AIR je v tomto ohledu na míle vzdálený. Od prvního nasazení jsem věděl, že se s nimi budu cítit výborně. Na kost dosedají jemně i díky velmi příjemnému až sametovému povrchu. Netlačí a nezavází. I při nasazení brýlí je použití stejně snadné.

Zvuk jako zvon

Jsou dva způsoby, jak sluchátka poslouchat. Ten častější, bude jednoduše nasadit a vyrazit. Zvuk neurazí, příjemně přenáší většinu spektra, podobně jako většina in-ear sluchátek. Nemá nijak přehnané výšky ani hloubky. Zkrátka zvuk, jaký očekáváte od sluchátek na běh. Pokud ale doběhnete někam na krásnou vyhlídku a budete si chtít vychutnat pořádný zvuk, vemte si s sebou přibalené špunty do uší. Ty si nasaďte. Nastane neskutečná změna. V tu chvíli se ocitnete uprostřed koncertní síně. Zvuk nabere objem, získá další rozměr a vy si vychutnáte každý tón. Na podobný zážitek rozhodně nejsem zvyklý z minisluchátek, ani od jinak slovutných značek.

Kamarád nejen do města

Loni mě sluchátka zachránila na Wings for life v Bratislavě, kde jsem potřeboval na dlouhých rovinkách s minimem rozptýlení nabudit. Pravidelně jsme si je také bral při svých cyklovýletech a cestách do práce. Fungují totiž také jako handsfree. Jak jsme se zmínil, podobnou technologii používají speciální jednotky, aby mohly komunikovat a přitom neztratili pozornost. Když mi tak cestou na kole někdo zavolal, ani netušil, že zrovna šlapu na kole, sluchátka totiž přenášela velmi čistě pouze můj hlas a žádný ruch z okolí a já mohl zároveň sledovat provoz. Když jsem pak dorazil na místo a dotyčný mě uviděl, byl překvapený, že jsem právě přijel na kole a nesedím někde v klidu v kanceláři.

Doporučení na závěr

Model Air posunul moji představu o tom, co je možné zase o pořádný kus dopředu. Nemůžu se dočkat, co zase v Aftershokzu vymyslí. V tuto chvíli jsou Airy nejlepší volbou pro bezpečný poslech. Pokud máte rádi „plnotučný zvuk“ asi by vás to svádělo používat špunty neustále, ale bezpečnost radí, používat je po doběhu za odměnu.

8 komentářů


  1. Měl jsem je půjčené od kamaráda a musím říct, že jsem úplně spokojen nebyl. Drželi perfektně, ale ten zvuk byl hrozný, já skoro nic neslyšel. Pokud mi šustí bunda, batoh, tak je to fakt obtížné něco slyšet. Já osobně jsem používal Koss Porta Pro https://www.mojekossy.cz/porta-pro/ a aji u nich zůstanu. Drží pěkně a hudba je super. Každopádně i tak by sluchátka neměla být přítomna tam, kde člověk může ohrozit sebe či ostatní. ideální je to někde v lese, kde člověk může krásně vypnout a užít si to. Každopádně děkuji za recenzi.

   1. Author

    Ahoj, díky za reakci, Je třeba si uvědomit, že ovládání hudby závisí i na telefonu. Je třeba si tedy skontrolovat nastavení v něm. Pokud dorazíš na nějaký náš čtvrteční výběh můžeme na to kouknout, mi třeba při nastavení naplno doslova můžou odšroubovat hlavu, jak jsou hlasité.

 1. Díky za recenzi. 👌🏻❤️
  Prosím, myslíte, že jsou i vhodné pro děti a poslech třeba pohádky z TV a pro dospělé pro sledování filmu??
  Děkuji a ať se váš i pěkně daří ✊🏻❤️
  Lada.

 2. Dobrý den Michale,
  recenze super a vyčerpávající. Jen by mě zajímalo jak se chovali při běhu, zda drží tam kde mají a neposkytují či nepadají.
  Děkuji

   1. Měl jsem je půjčené od kamaráda a musím říct, že jsem úplně spokojen nebyl. Drželi perfektně, ale ten zvuk byl hrozný, já skoro nic neslyšel. Pokud mi šustí bunda, batoh, tak je to fakt obtížné něco slyšet. Já osobně jsem používal Koss Porta Pro https://www.mojekossy.cz/porta-pro/ a aji u nich zůstanu. Drží pěkně a hudba je super. Každopádně i tak by sluchátka neměla být přítomna tam, kde člověk může ohrozit sebe či ostatní. ideální je to někde v lese, kde člověk může krásně vypnout a užít si to. Každopádně děkuji za recenzi.

 3. Top sluchátka pro dlouhodobé celodenní nošení. Sundávám je jen když je potřeba nabíjet a samozřejmě na noc :-). Snadno se ovládají a čtu si v nich i knížky z telefonu pomocí TTS. Jsou nenápadná a nikoho neruší. Kliknutím na levé sluchátko čtení nebo muziku pozastavíte a znovu spustíte. Uši máte přitom volné a sledujete zvukové dění okolo vás. Super!

Leave a Reply