Otestovali jsme: Garmin Forerunner 645 Music

Běh s hudbou či bez, toť otázka. Podle diskuzí ji řeší hodně běžců. Spousta se nakonec rozhodne běhat bez, protože s sebou musí tahat telefon nebo přehrávač a řešit sluchátka, přes která neslyší okolí. My jsme několik měsíců testovali špičkové hodinky, které kromě měření tepu ze zápěstí i výborně přehrávají hudbu.

Jenže ona hudba je někdy fakt super, pomůže nahodit, rozpumpuje a když zkrátka musíte běžet dlouhý běh, nějaké rozptýlení se může hodit. Problém se sluchátky nám už vyřešil Aftershokz, který používá speciální technologii přenášející zvuk přes kost. Proto není problém s jejich vypadáváním z uší, ale také s bezpečností, protože stále máme volné uši a slyšíme co se kolem děje.

Stále jsme ale byli nuceni nějak řešit přehrávání, ať již s pomocí telefonu nebo přehrávače s podporou bluetooth a to není zrovna pohodlné řešení. Naštěstí přišel Garmin se modelem Forerunner 645 Music a tak se mohla Soňa pustit do pořádného testování.

SOŇA

První dárek, který jsem od Michala kdy dostala, byly běžecké hodinky Garmin Vivoactive. Od té doby jsem je téměř nedala z ruky a nosila je i k šatům. Jenže občas na závodech nastával problém. K novým bezdrátovým sluchátkům jsem si hudbu přehrávala z druhých hodinek a tak nosila jako blázen dvoje hodinky – Garmin, jejichž displej a ovládání miluji a pak druhé, které sloužily jako přehrávač. Bylo to nepraktické.

Když jsem v Mnichově na sportovním veletrhu ISPO zahlédla novinku Forerunner 645 Music – věděla jsem, že to jsou hodinky pro mne, navíc měří tep ze zápěstí, takže nemusím nosit hrudní pás. Nadchly mne, jak byly lehké a líbil se mi také jejich design. Hned jsem se do nich zamilovala. Jak už to se zamilováním bývá, nastal zádrhel – v tlačítkách. Abyste to hned na začátku chápali. Já mám s tlačítky trošku problém a i když je ovládání hodinek poměrně jednoduché, já jsem zkrátka dotekový typ. Když jsem jen běhala bez hudby bylo vše v pořádku – snadno se spustily a měly stejně přehledný displej jako Vivoactive. Skvělé bylo, když mi do nich Michal na Vltava Runu nahrál trasu a já stále věděla, že běžím správně a neztratím se. Nastavil také automatické odesílání polohy a tak měl tým perfektní přehled o tom, kdy doběhnu na předávku. Zkrátka dělaly přesně, co měly a já z nich měla fakt velkou radost.

Když však přišlo na hudbu, zvládla jsem ji pustit, ale když jsme ji měla ovládat, tak to už byl problém. S tím mi zkrátka vždy pomohl Michal. Jakmile jsem měla nastaveno, hodinky byly opět dokonalé, přenos hudby se nepřerušoval a zvuk byl za všech okolností perfektní.

Forerunnery nosím moc ráda a špatně se mi bude vracet k Vivoactivům. Jenže dotykový displej je pro mne zkrátka to pravé, a tak se už moc těším, jak teď budu nosit a běhat s Vivoactive 3 Music.

MICHAL

Co tedy v praxi hodinky přinášejí?

Samozřejmě samotnou hudbu. Tu jsme synchronizovali z iTunes v počítači. Podporuje také některé hudební služby, bohužel jsem u žádné z dosud podporovaných neměli účet. Takže jsme si museli vystačit s Apple music, se kterou ale nebyl nejmenší problém.

Pokud používáte více, než jedny sluchátka, není to žádný problém, my si k hodinkám spárovali dvoje a před spuštěním hudby jsme podle potřeby mohli zvolit, do kterých se má hudba přehrávat.

Jenže kromě hudby je to také plnohodnotný sporttester a ne jen tak ledajaký. Vychází z oblíbené řady Fenix, takže v nich najdete velkou řadu podporovaných aktivit: navigaci po trase, analytické funkce od VO2max, přes stress score, až po podporu Garmin Conect IQ a tedy nepřeberné množství různých aplikací.

Protože kvůli práci hodně cestujeme po světě, mohli jsme vyzkoušet také jednu specialitku: Garmin Pay. Ta sice zatím v ČR podporována není, u naší britské cestovní karty ale fungovala. Takže kromě toho, že na běh nemusíte brát telefon a přehrávač, nemusíte s sebou tahat ani drobné na případné zaplacení občerstvení po cestě. Hodinky zkrátka fungují jako platební karta. Drobnou komplikací může být poněkud krkolomné zadávání PINu s pomocí pouhých třech tlačítek. V tom jsou mnohem lepší Vivoactive 3, které mají dotekový display a s ním je jeho zadávání zkrátka snazší. Platit se tak hodinkami dá kdekoliv, kde přijímají bezkontaktní karty. Jediné omezení je podpora Garmin Pay ze strany banky. Podle informací, které máme od jedné české banky, se na podporu v ČR můžeme těšit velmi brzy.

Naše hodnocení:

Forerunner 645 Music, je špičkový sportester, chytré hodinky a bluetooth přehrávač v jednom. Tuhle kombinaci momentálně nenabízí nikdo jiný. Pokud se nebojíte tlačítek (Michal na ně nedá dopustit), rádi posloucháte při běhu hudbu a myslíte to se sportem vážně, jsou to hodinky přesně pro vás. Pokud stejně, jako Soňa ,máte raději dotekové ovládání a oželíte některé funkce, i tady už má Garmin řešení v podobě Vivoactive 3 Music. Vybere si zkrátka každý.

 

2 komentáře

 1. Zdravím – díky za recenzi, o těchto hodinkách uvažuji. Podotknu následující:
  ideální kombinaci hudby a sporttesteru nabízela už před 7! lety Motorola, tehdy ještě pod svými vlastními americkými křídly – to zařízení se jmenuje MotoActv! a ještě dnes je možné ho sehnat na eBay s cenovkou do 2-2.5 tisíce. Je to na dnešní poměry „nevzhledná“ malá krabička, cca 5×5 cm s dotekovým displejem. Je primárně navržená jako samostatné zařízení, takže se poměrně originálně vkládá do držáků – vyráběly se pro to 3 druhy – klip na opasek nebo oblečení, pásek na ruku (udělá z MotoActv „hodinky“) a držák na kolo. Obsahuje základní funkce které očekáváte od sporttesteru, několik druhů aktivit – zde vidím jedinou jejich nevýhodu – nejsou „obojživelné“, naopak vodu bytostně nesnáší, takže i déšť je na hraně a triatlon je zcela zapovězen. I když – nedávno při pražské štafetě jsem „zapomněl“ a lehce je vysprchoval a zatím vše funguje jak má 🙂
  Technologicky je výbava stále napřed než mají dnešní značky – WiFi, Bluetooth, GPS, ANT+ pro hrudní pásy, a hlavně – 8 nebo 16! GB paměti pro hudbu. Žádné omezení, prostě připojíte k PC, přesunete písničky do hodinek a frčíte. Nezdržuje synchronizace, účty a podobné vylomeniny. Pravda – na toto jsem trochu konzerva a tohle mi vyhovuje úžasně.
  Pro hobbíka jako jsem já (navíc jsem pěkná želva) běžecké funkce stačí – měří to od kadence kroků, tempa, obligátní vzdálenosti, tepu, tepových zón a tak – je tam toho hodně a já stále ještě objevuji nové a nové funkce. Dokonce i po těch letech funguje internetový portál, kam zařízení synchronizuje data, a je to moc hezky udělané. Je škoda že v tomto projektu nikdo nepokračoval, MotoActv mohl být v tomto segmentu velký hráč.
  Jednou se chystám na triatlon, takže to buď vyřeším tím že použiju obojživelný TomTom Runner a nebo půjdu do těchto Garminů. Zatím se mi z celé nabídky Garmin líbí nejvíc. A jsou obojživelné 🙂

 2. To je velmi zajimava recenze. Ja jsem chvili o tehle hodinkach uvazovala, ale odradila me ta cena , tak jsem sahla po hodinkach Polar M430, ktere mi velmi vyhovuji. Nejsou sice obojzivelne, coz mi vadi nejvice v lete, kdy vice plavu nez beham a obcas by me zajimalo, kolik jsem uplavala. Ani nejsou s hudbou – ale to mi vubec nevadi, neb sluchatka pouzivam jen kdyz se opravdu nedokazu dokapat do behu. Jinak na delsi trate nepouzivam nic, tam me prave bavi to pozorovani te cesty a v posledni dobe beham prave tyhle trasy nejvice se svym partnerem. Tyhle hodinky se skvele hodi i na walking a na cykloturististiku, coz jsou sporty, kterym se nejvice venuji.
  xx Vera
  https://simplelivingstylebyvera.blogspot.co.at/

Leave a Reply