4 vychytávky ve sporttestrech, které vám usnadní život

Základní funkce sportovních hodinek zná snad každý: změřit sportovní aktivitu, nejlépe s pomocí GPS, sledování srdečního tepu ze zápěstí, počítání kroků, nastoupaná patra. To už dnes nikoho nepřekvapí. My jsme vybrali několik funkcí, o kterých však ví jen málokdo: 

Nahrání map bez počítače

Je to sotva pár dní, kdy jsem v den závodu v Kaprunu zjistil, že nemám v hodinkách nahranou trasu závodu. Protože to bylo mé první alpské ultra, chtěl jsem mít trasu u sebe. Bohužel počítač jsem u sebe neměl. Naštěstí aplikace Garmin Connect umí importovat trasu do hodinek i z webu, jen s pomocí mobilu. Takže jsem ze stránek závodu přenesl trasu přímo do hodinek.

Obdobně si můžete třeba naplánovat trasu ve své oblíbené mapové aplikaci a vyexportovat soubor GPX do Garmin Connect a ten vám ji pošle přímo do hodinek. Pěkně bez počítače – rychle a jednoduše.

Automatické vytvoření trasy

Pokud rádi objevujete nová místa a nechcete se zdržovat se složitým plánováním tras v mapách, nemusíte zoufat, opět pomůže Garmin Connect. Stačí v ní na úvodní obrazovce zvolit „více“, přejít na „trasy“ a kliknout „vytvořit trasu“. Pak s pomocí jednoduchého průvodce nastavíte parametry trasy a za chvíli máte okruh přesně dle svých představ v hodinkách. Stačí jen vyběhnout a nechat se navigovat.

Stres skóre

Název je trošku zavádějící, ale jde o funkci, která na základě variability srdečního tepu ukazuje, jak moc je zatížený organismus. Snadno tak poznáte, jestli už je vaše tělo po posledním tréninku připraveno na maximální zátě, nebo také jestli jste v noci dobře spali.

Zajímavé je, jak rychle graf odhalí porušení životosprávy, alkohol, přejezení, málo spánku…To vše se v něm projeví. Pokud ho budete sledovat pravidelně, může vám pomoct v zlepšení přístupu ke svému tělu a zefektivnění přípravy.

Platba hodinkami

Pokud rádi běháte co nejvíce nalehko, určitě s sebou neradi taháte hotovost. S tím vám může pomoct funkce nejnovějších hodinek: platba přímo něma. Jednoduše si nastavíte platební kartu do hodinek, uzamknete pinem a pak, když potřebujete zaplatit, jen zadáte na hodinkách zvolený PIN a přiložíte hodinky k terminálu, jakoby to byla karta.

Podle informací, které máme z několika zdrojů, pracuje na implementaci této funkce hned několik českých bank.

My už novou funkci testujeme několik měsíců jak s hodinkami Garmin, tak Fitbit a musíme říct, že je to pěkně návykové.

Pokud vás tyhle vychytávky zajímají více, nebojte se, připravujeme k nim i podrobnosti. Je něco co byste od svých hodinek chtěli nebo naopak už máte a myslíte si, že to zná málokdo? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem nebo na facebooku.

3 komentáře

 1. Dobré dopoledne,
  zajímavé, zajímavé, mohu se jen zeptat, jak přesně probíhá testování platby hodinkami?
  Je to v ČR již možné? Já myslela, že u Fitbitu zatím jen v USA.
  Díky za odpověď!
  Hezký den
  Jarmila

  1. Author

   Dobre doploedne Jarmilo,

   protože hodně cestujeme máme i zahraniční účty. Platební karty s podporou FitbitPay vydává už hodně bank po celém světě. Platba pak funguje na libovolném bezkontaktním terminálu v jakékoliv zemi.

   pěkný den,

   Michal

   1. Milý Michale,

    díky za odpověď, tak to je tedy skvělé, náš CZK účet to tedy ještě neumí, tak budeme doufat, že se to časem naučí 🙂

    Hezký den

    Jarmila

Leave a Reply