5 tipů, jak si užít běh a nesoustředit se jen na výkon

Běhání k nám patří a běháme rádi. Je to naše droga. I když máme určité cíle, tak hlavní zůstává: nikdy to není nutné zlo a nepříjemné, ale hlavně radost ( i když i ta někdy dost bolí 🙂 ):

Děláme si plán

Plán je dobrý, protože když chceme někam směřovat, musíme vědět, kam. Takže si vždy stanovíme, kdy budeme trénovat opravdu naplno a kdy si vyběhneme jen tak: do přírody, pro hezký pocit, pro utřídění myšlenek a třeba pro načerpání nové energie.

Občas ho porušíme

Naše plány nejsou bible, posloucháme svoje tělo. Když se po náročném dni v práci necítíme, přehodnotíme těžký trénink (ten, který si děláme sami) na jindy a jdeme si udělat pěkný okruh s výhledy, kde si dobře vyčistíte hlavu.

Hledáme nové trasy

Hodně běžců vyráží každý den na stejný okruh. Běží stále stejným tempem a byť si už bez toho nedokážou představit den, vlastně se časem úplně zaseknou. Tělo nedostane žádné nové podněty a začne stagnovat. To nepomůže ani výkonu, ani radosti z běhu. Proto občas koukněte do mapy a naplánujte si novou trasu. I my to tak děláme – řekneme si, kde by se nám to líbilo a pak se od toho odvíjí i náš běh. Skvělou funkci má v mobilu Garmin Connect. Určíte si startovní místo, dáte směr, vzdálenost, kterou chcete běžet a on vám naplánuje okruh dle přání. Takto jsme třeba nedávno běželi z Mníšku pod Brdy a moc se nám to líbilo.

Občas běžíme „naslepo“

Nebo vůbec neplánujeme. Vezmeme si vodu, něco k jídlu a zkrátka běžíme, kam nás nohy ponesou. Sami se divíme, jak krásná místa někdy objevíme. Důležité ale je mít aspoň trochu orientační smysl. Pokud ho nemáte, stejně jako Soňa, tak to chce dobrého parťáka. Nezapomeňte s sebou mít vždy plně nabitý mobil, mapu a nějaké peníze, abyste se v případě, že zabloudíte, dokázali dostat domů. Dobré je také nastudovat si předem mapu okolí. Sice poběžíte „naslepo“, ale přece je dobré vědět, kde může být strž, kde narazíte na cestu, která vás případně dovede někam do civilizace.

Někdy jen tak jdeme

Běhání je super, my jsme si ale zamilovali také rychlostní turistiku. Když jsme někde daleko, občas místo běhu vyrazíme rychlou chůzí. Když se nám chce, přejdeme do běhu nebo se na krásném místě zastavíme a fotíme, co kolem sebe vidíme nebo si jen tak sedneme na kámen a pozorujeme mlčky tu krásu kolem.

A teď vy: 

Podělte se s námi o své zážitky, kdy trénujete a kdy si jen tak běháte nebo chodíte. Jak často se při běhu zastavíte na zajímavém místě a jen tak se kocháte krásou přírody nebo architektury?

6 komentářů

 1. Dobře napsané, ja často měním trasy. Když vidím něco hezkého klidně zastavím a fotím. A poslední dobou neběhám na výkon, čím více tlačím na výkon tím méně je tam radosti.

  1. Ahoj Jirko, diky moc! jojo, taky to zname. Nam funguje to proste stridat a taky netlacit za kazdou cenu na pilu. Mej se moc hezky a papa Sona a Michal

 2. Krásný článek a je pravda že mě už někdy nebaví běhat stejnou trasy a mnohdy se mi kvůli tomu ani nechce jít běhat. Takže se budu více snažit vymýšlet nové trasy, aby to bylo zábavnější.

  1. Ahoj Věrko, moc děkujeme! Přejeme Ti, aby Tě běhání stále bavilo a stále bylo co objevovat. Teď v létě to je ideální.
   My tak třeba 10 minut od domu objevili krásnou vyhlídku na Chuchelský háj, je to teď naše oblíbené běhací místo. Měj se krásně!

 3. Ja zvyknem behať pondelok kopec,streda ovál a sobota príroda-dlhší beh. Zvyknem si naplánovať trasu na mape,no stáva sa mi,že občas zle odbočím a tak nabehám viac ako som chcela,no spoznám krásy prírody kam som neplánovala ísť. Keďže mám celkom dobrý orientačný zmysel,tak zatiaľ som šťastne dobehla domov pri každom behu.

  1. Ahoj Lucy, no někdy tato bloudění k něčemu jsou. Člověk pak má aspoň intenzivnější trénink 🙂 Taky to známe.

Leave a Reply