Otestovali jsme: Samsung Galaxy Watch4 – chytré společníky nejen na běh

Hledání těch nejlepších sportovních hodinek je nelehký úkol. Pro někoho překvapivou, pro jiného jasnou volbou, mohou být hodinky Samsung Galaxy Watch4 nebo Galaxy Watch4 Classic. Ocení je také běžci? Sami jsme byli zvědaví a tak jsme je podrobili pořádnému testu v horách i na cestách. Jak si hodinky vedly a proč to může být ta pravá volba právě pro vás?

Od mého prvního testování hodinek Samsung uběhlo již pět let a už tehdy jsem u sportovních hodinek oceňoval prvotřídní materiály a skvělé dílenské zpracování. To vše je již u jejich čtvrté generace opět oblast, kterou nejde jinak než pochválit. Tentokrát jsme ale měli na testování i nižší model – zlaté Galaxy Watch4 40mm. A i když je jejich cenovka o třetinu nižší, na kvalitě zpracování to rozhodně není znát a Sonička si jejich nošení i ke společenskému oblečení vyloženě užívala.

Oboje hodinky na ruce na první pohled nerozeznáte od prémiových značek mechanických hodinek. Kovové pouzdro v precizním zpracování, sklíčko kryjící AMOLED dislplay, na kterém při zobrazení analogových ručiček zkrátka uvidíte nádherný chronometr. Stačí ale pootočit korunkou nebo přejet po display a rázem máte k dispozici veškeré sportovní a zdravotní funkce nebo třeba platby kartou nebo poslouchání hudby.

Jak se nám hodinky používaly?

Se čtvrtou generací hodinek přešel Samsung na nový operační systém od Google. Pro někoho skvělá zpráva, pro někoho možná mrzutost. Pokud jde o použitelnost, je to jednoznačný krok vpřed. Dostupnost aplikací a kompaktibilita v ekosystému Google včetně plateb – to je něco, co potěší a může to být důvod k přechodu na nový model. Nevýhodou je ztráta kompatibility s iPhone. My je testovali s telefony Samsung A33 a první spuštění bylo v tomto případě otázkou několika minut. Ovládání nám bylo jasné téměř okamžitě, a to i technicky méně zdatné Soničce. Takže nezbylo než rovnou vyrazit běhat. Při prvním vyběhnutí jsem samozřejmě zapomněl zapnout aktivitu, ale během chviličky mi hodinky zavibrovaly a nabídly začátek aktivity. Co mě potěšilo ještě více – aktivitu zaznamenávaly téměř od začátku a mě na to jen upozornily, takže jsem měl zaznamenáno i téměř začátek běhu. Tahle funkce se nám líbí hodně a fungovala úplně stejně i u kola.

Naopak když jsem si chtěl aktivitu spustit sám, trošku mi vadil odpočet po zmáčknutí aktivity, ten se dá přeskočit, při závodě mám ale raději, když dám aktivitu do stavu připraveno a při samotném startu jen odkliknu start. To tady znamená ne jeden, ale dva kliky, což se při závodě nemusí úplně správně podařit a je na to třeba myslet, jinak se zaznamená až od třetí sekundy, což může trošku mrzet.

Co mě při používání vyloženě dělalo radost to byl AMOLED display. Velikost je dostatečná a jas je skvělý i na jasném slunci. Správná kombinace velikosti písma a barev doplňků zajišťuje skvělou čitelnost a přehlednost. Hlavní rozdíl v pohodlí ovládání je otočná korunka u modelu Classic, která usnadňuje ovládání zejména za deště. Jediné, co mi chybí, je možnost ukončit aktivitu jedním tlačítkem. V praxi je to ale jen minimální problém a nikdy se mi nestalo, že bych ukončení neodklikl na display.

Zdravotní funkce

Těmi nejzajímavějšími funkcemi, které ocení nejenom běžci a sportovci, jsou zdravotní funkce a není jich málo. Snímání tepu a okysličení už nikoho nepřekvapí, ale tyto dvě veličiny v kombinaci s měření HRV (stresu) a spánku jsou velmi rychlý indikátorem případné blížící se nemoci – to jsme poznali oba.

Méně obvyklou funkcí je pak jednosvodové EKG, ale opravdovou zajímavostí je měření krevního tlaku. To je potřeba před prvním použitím zkalibrovat pomocí tonometru a následně vás vyzývají k občasné rekalibraci. Funkce se skvěle hodí, pokud máte s krevním tlakem problémy, k průběžné kontrole i v době kdy nemáte po ruce tonometr. Není ale určena k primárnímu měření, od čeho vás i hodinky samy odrazují. Poslední funkcí využívající stejnou technologii jako EKG je měření tělesného složení – to oceňovala zejména Sonička, bavilo si poměřovat výsledky z různých období před závodem, po závodech, v tréninkovém období. Opět funkce, která může pomoct ve chvíli, kdy nemáte zrovna přístup k Tanitě nebo InBody a můžete tak sledovat nejen množství tuků a svalů v těle ale také velmi důležitý obsah vody.

Výdrž

Co bylo dlouhodobě chytrým hodinkám vyčítáno, je výdrž. Galaxy Watch4 uvádí 40 hodin výdrže a při testování se ukázalo, že této době se dá věřit. I s více než hodinovým snímání GPS aktivity hodinky vydržely s rezervou celý den. Vyplatí se ale navyknout si ( pokud s hodinkami spíte)  dávat si je chvíli před ulehnutím a chvíli po probuzení nabíjet – to zajistí, že budou vždy plně připraveny.

Okénko běžkyně

Ženy ocení i to, skvěle vypadají jak při denním nošení, tak při sportu. Soňa byla nadšená také z možnosti rychle měnit vzhled displeje – je to velmi jednoduché a jednotlivé „pohyblivé“ designy se dají měnit podle nálady, anebo třeba podle toho, co máte na sobě. Ovládání hodinek je velmi snadné i pro technicky méně zdatné ženy, takže to skvěle zvládla i Soňa a byla nadšená. Prostě si hodinky dala na ruku a velmi snadno je ovládala jak tlačítky, tak dotykově (což preferuje). Perfektní je také řešení řemínku se zasouvacím otvorem pro pásek, takže se vám nestane, že by se vám uvolnil. Jedinou nevýhodu spatřujeme v jeho velikosti. Při tak extrémně drobném zápěstí, jako má Soňa, by zvládla i délku XS, lépe by ještě na ruce seděly a nemusely se posouvat dále nad zápěstí.

Celkové hodnocení

Celkově nás snadnost používání hodinek Samsung Galaxy Watch4, jejich komunikace s telefonem i vzhled vyloženě nadchl. Pokud máte Android telefon a nepotřebujete hodinky na ultraběhy, pak je můžeme rozhodně doporučit.

Článek vznikl ve spolupráci se Samsung Czech and Slovak

2 komentáře

  1. Hodinky mám velmi rád, dodám jen drobnost, která trochu ovlivňuje, jak se s hodinkami běhá: přesnost GPS. Už jsem si zvykl, že mi poslední kilometr výběhu hodinky ukončí vždy trochu jinde; pokud jde o nižší desítky metrů, dá se s tím žít, ale buďte připraveni, že vás mohou hnát třeba i dalšího čtvrt kilometru :).

    1. To je u GPS celkem normální, je top dáno způsobem jak se zaznamenává trasa, není to kontinuální činnost a druhým problémem je, že GPS hodinkách nejsou ty nejdražší super přesné. Třeba bude v Galaxy watch někdy v budoucnu dualband, to přesnost zvýší hlavně ve městě.

Leave a Reply