6 věcí, které děláme při přechodu na zimní čas

Hodiny se nám posunuly o hodinku zpátky. Někdo to neřeší, jiného to může pěkně rozhodit. My to bereme jako zase nový začátek a posloucháme i více naše tělo. Co nám funguje?

Přenastavíme hlavu i hodiny

Občas se zejména Soně stávalo, že pořád porovnávala hodiny a svůj vnitřní biorytmus s letním časem. Je to stejné jako při přeletu do jiného časového pásma. Musíme svému mozku dát signál, že toto je teď správný čas a od začátku se na něho „přepnout“. Přenastavit tedy všechny hodiny doma a jet podle toho. Funguje to.

Jdeme běhat za světla

Ano, tma je ráno a vlastně skoro už odpoledne – v pět a bude hůř. Když je ale víkend, tak dbáme na to, abychom si užili fakt co nejvíce denního světla venku a pochytali i podzimní sluneční paprsky. Ty dělají dobrou náladu a taky se díky nim vytváří v těle vitamín D, který nám na podzim a v zimě dost chybí. No je potřeba ho i navíc tělu dodávat. Tím, že jsme oba freelanceři a většinou pracujeme z domu, není pro nás problém vyběhnout i během ne. Práci pak můžeme dodělat za tmy. Kdo klasicky pracuje, může zkusit obědovou pauzu.

Uklízíme

Na první pohled to spolu nesouvisí, ale změna času je ideální příležitost k úklidu, a to nejen tom v bytě. Zkoušíme si projít své plány a protřidíme si ty důležité. Jak pořádek v domě, tak v plánech nám usnadní poněkud pochmurnější období roku. S jasnější myslí a pořádkem nám pak i pošmourné dny přijdou hezčí.

Snažíme se udělat si nový spánkový režim

Už mnohokrát jsme od odborníků na zdravý životní styl slyšeli, jak důležité je chodit spát a vstávat v téměř stejný čas. Míšovi se to ne vždy daří, protože jako IT specilistovi se mu nejlépe dělá v noci, tak Soňa to dodržuje. Ideální je si teď nastavit chození spát v deset a vstávat klidně brzy ráno. To člověk zvládne aspoň i více práce. Samozřejmě je nám jasné, že pokud jsou doma malé děti, tak tohle moc praktikovat nejde.

Vsázíme na barvy

Padající listí a nízko se pohybující slunce, barví naše okolí do zlatova a když se i my oblékneme do barevných triček, bund a bot tak to hřeje, i když už teplota pomalu klesá. Trocha barev prozáří i pozdější dny a týdny kdy už bude všechno listí dávno na zemi, ale my budeme stále zářit a usmívat se.

Zpomalujeme

Ubrat, to je heslo podzimu. Ano, sezóna se nám sice stále prodlužuje a je skoro jedno, jestli je srpen nebo listopad, závodů je stále dost. Je ale dobré si ale dát trošku klidnější období. Zvolnit alespoň trošku, abychom se později mohli znovu s plnou silou vrhnout do dalších tréninků. Jenže nezpomalujeme jen v tréninku, snažíme si lépe rozložit vše co děláme, abychom zklidnili i myšleny a dali odpočinout i hlavě. Hlava je totiž ten nejsilnější sval a když ji nedáme prostor si občas oddechnout, může se nám stát, že nás nechá na holičkách zrovna když ji budeme potřebovat nejvíce.

1 komentář

Leave a Reply