Nejlepší rady, jak si vybrat čelovku

Dny se krátí, tma je dříve a dříve. Vyběhnout po práci za světla je stále těžší, proto musíme spoléhat na běhání s čelovkou. V minulosti jsme jich už hodně otestovali a zjistili, že nezáleží jenom na její kvalitě a svítivosti, ale také kam si ji vezmete. A k tomu přidáváme pár osobně vyzkoušených rad, které se vám při běhání s čelovkou budou také hodit:

Běh ve městě

Pokud běháte z velké části ve městě, může se vám zdát, že čelovku nepotřebujete. Většina míst bývá osvětlena, a tak se stává jen výjimečně, že by na cestu nebylo vidět. V takovém případě je vhodné zvážit pořízení alespoň levné čelovky, jako jsou například Fenix HL16, Ledlenser Neo, Silva Jogger. Občas se vám přece jen může stát, že vběhnete do neosvětleného prostoru a trocha světla neuškodí. Hlavně jste ale s čelovkou dobře viditelní pro vaše okolí, zejména motoristy. Pokud to však s běháním myslíte vážně, doporučujeme pořídit si svítilny výkonnější.

Běh v parku a mimo město

Nejenom v Praze je nesčetně parků a ty jsou mezi běžci velmi oblíbené. Většinou jsou v nich osvětlené jen hlavní trasy, menší uličky zůstávají potemnělé. Do těchto míst se dokonale hodí čelovky se svitem od 150 do 200 lumenů. Na zpevněných cestách s nimi vidíte případné výmoly, zatáčky a nečekané překážky. Obdobné to je také na cestách mimo město, kde je osvětlení jen sporadické. Už kvůli vlastní bezpečnosti je dobré si čelovku vždy brát s sebou. Zde máme vyzkoušené Fenix HL15, Silva Trai Runner 2x USB.

Běh v terénu

Velmi specifický pro běh v noci je trail. Jakmile vyběhnete mimo zpevněné cesty a zakousnete se do svahu pokrytého mokrým listím, blátem a kamením, oceníte kvalitní světlo. Potřebná intenzita je velmi individuální a každý si musí vyzkoušet, co mu vyhovuje nejvíce. Volit můžete jednak podle intenzity světla, odstínu světla a podle šíře světelného kuželu. Myslete na to, že při běhu v terénu potřebujete vidět nejenom to, co je před vámi, ale také sledovat svoje okolí po stranách, abyste v případě nutnosti mohli včas změnit směr a nevběhli někam, kde by to nedopadlo dobře. Naše osvědčené modely na běhání v terénu jsou Fenix HL26R, Fenix HP12 a český Lucifer.

Na co si dát pozor?

Baterie

Jakmile vběhnete do lesa, je velmi nebezpečné o světlo přijít – zejména v zimních měsících, kdy chlad nedělá bateriím dobře. Může se vám tak stát, že po pár minutách v mraze se světlo přepne na nižší intenzitu, a co hůř, za chvíli již nesvítí vůbec. Před každým během si zkontrolujte stav baterie. Pokud si nejste jisti jejím stavem, raději ji vyměňte. Dobíjecí baterii vždy dobijte. Pokud berete dobíjecí baterii poprvé, je vhodné ji nejprve dvakrát, zcela plně nabít a vybít, aby šlo využít její kompletní kapacitu. V tomto je skvělá HL26R, protože má 4ledkovou indikaci nabití. Přemýšlejte také nad tím na jak dlouhý běh jdete. Může se vám totiž velmi lehce stát, že sice budete mít čelovku, ale baterie vám dojde jen kousek po startu závodu, tak jak se to stalo nedávno Soni.

Mlha, déšť a sněžení

Mlha, déšť a sněžení – to jsou podmínky, se kterými je potřeba naučit se žít. Pokud nastanou, začíná být velká intenzita světla paradoxně na škodu. Většina světla se vám totiž vrací odrazem přímo do očí. V těchto případech je dobré snížit množství světla. Doporučujeme ho také sklopit tak, aby nesvítilo přímo, protože i zde platí zákon dopadu a odrazu. Mírně sklopené světlo zajistí mnohem méně odrazu zpět do očí.

Protiběžci

Určitě jste již zažili situaci, kdy protiběžec zamířil svítilnou přímo na vás a vy jste následující metry viděli jen podivné světelné šmouhy. Myslete na to při svém běhu a pokud běží někdo proti vám, pozdravte ho, ale světlo sklopte co nejníže a otočte hlavu jiným směrem nebo k zemi. Kolega to ocení, než když dostane přímý zásah intenzivním světlem.

Pár rad na závěr

Výběr čelovky není radno podceňovat, proto si ji ještě před koupí vyzkoušejte. Je sice fajn pořídit si tu nejvýkonnější, jenže když vám pak nebude sedět, běh s ní nebude žádná legrace – může být těžká, tlačit, padat – to vám pěkně znepříjemní běhání. O správné čelovce ani ( kromě světla) nesmíte vědět, že ji na hlavě máte.

Pokud se chystáte na delší závod, kde se běží v noci, je dobré mít s sebou také jednu čelovku náhradní. Ta nemusí být tak výkonná jako ta hlavní, ale je pro vás jistotou pro případ, že se vám ta hlavní rozbije, nebo nenadále dojde baterie.

Jestli máte čelovku na klasické baterky, nezapomeňte si s sebou vzít na delší běh také náhradní sadu.

Pokud se chystáte běžet delší dobu, je lepší mít čelovku s větší svítivostí, oči se totiž rychle unavují a tam, kde se vám zdálo po hodině běhu světla dost, po dvou nebo po třech už vám to stačit nebude.

2 komentáře


Leave a Reply