5 zlepšováků, které nám usnadňují běh

Foto: Hostivice Run

Když běžíme, chceme se soustředit na pohyb a sami na sebe, ne na věci, které máme na sobě. Také se chceme cítit co nejkomfortněji. Co nám v tom pomáhá? Tady jsou naše, na vlastních tělech ozkoušené tipy!

Startovní číslo na opasku

Soňa: Když jsem na závodech, jsem před startem nervózní a mám plno jiných věcí na práci, než zápasit s připíchováním čísla na tričko nebo na bundu. Vždy jsem si ho připnula křivě a to nemluvím o propíchaných bundičkách, které se špendlíky ničily. Protože mám s sebou na závodech vždy ledvinku, ve které nosím mobil, energetické tablety, peníze, doklady a kapesník, začala jsem si číslo dvěma spínacími připínat k opasku ledvinky. Je to jednoduché, nic nezavazí (kapsičku ledvinky mám na zádech, takže se k věcem snadno dostanu) a neničím si oblečení.

Magnetky místo špendlíků

Michal: Zatímco Sonička nosí číslo na opasku, já, pokud si na to vzpomenu, tak nosím číslo k oblečení připevněné speciálními magnetky. Zpočátku jsem se bál, že číslo při velkém výkonu neudrží, ale udrží a dobře. Přesně, jak už bylo řečeno – nemusí se propíchávat tričko a tak se oblečení šetří. A je to ekologické, nemusím si stál dokola brát nové připínáčky. Není to sice úplně nejlevnější záležitost, ale pokud je neztratíte mezi závody, tak vám vydrží věky.

Zadní dírky na botách

Michal: Když jsem začínal běhat závody, jako naschvál se mi vždy v nějakém naprosto nevhodném místě rozvázala tkanička. Taková situace může skončit různě, ale nikdy to není příjemné. Proto jsem si zvykl závodní boty zavazovat trošku jinak. Používám i poslední dírku bot, ale neprotáhnu tkaničku křížem, protáhnu ji dírkou na stejné straně a potom volný konec protáhnu vzniklým obloučkem na druhé straně, pak teprve tkaničky zavážu. Nakonec ještě smyčky převážu jednoduchým uzlem. Mám tak nohu ještě plépe fixovanou a na uzel nepůsobí takové pnutí.

Houbičkové ochlazovadlo

Oba: Pokud jsou při letních závodech velké tropy a u občerstvovacích stanic nabízejí také mokré houbičky, nevymačkáme z nich hned vodu a nevyhodíme je, ale dáváme si ji za zadní stranu čepice a běžíme s ní. Houbička v týle skvěle ochlazuje organismus a nám se pak běží lépe a lehčeji.

Náramek místo vyplňování

Oba: Mnoho běžců si neuvědomuje, jak důležité je mít vyplněné osobní a zdravotní údaje na zadní straně startovního čísla. Když se vám totiž něco stane, jsou to pro zdravotníky důležité informace. Tady může jít i o život, zvlášť když jste alergičtí nebo berete nějaké léky. Nám se to taky nechce vyplňovat, proto na ruce nosíme speciální náremek – BodyId. Máme na něm napsaný telefon na druhého, jméno a zdravotní specifikace. Je to velmi praktické a také to navíc, jako bonus, i hezky vypadá.

5 komentářů

 1. To zavazovani bot me naucila pani, kdyz jsem si byla kupovat nove boty. Ja se moc zavodu nezucastnuji a beru si pripinacky. Jeste, jsem si nevsimla, ze bych tim mela hodne ponicene tricko nebo bundu – na druhou stranu, ja jsem v posledni dobe hodne malo na bezeckych akcich, spise si vybiram, co chci podporit a v jakem meste chci bezet.
  Navic, ja jsem se doted soustredila jenom na 5Km, takze tam moc vodu nepotrebuji. Navic mi jedna pani poradila maly trik, kdyz dostanu malou flasku 0,33l – mam si sice loknout a ostatnim polit zada. Muzu rict, ze to castecne pomaha.
  Taky nevyplnuji udaje, ja se priznavam, ze jsem ten typ „zavodnika“, kdyz mu nesedi pocasi, ze radeji zpomali a bezi si v „komfortni zone“ nez to valit jak silenec. Za to mi ten nejlepsi cas opravdu nestoji!
  xx Vera
  https://simplelivingstylebyvera.blogspot.co.at/

 2. To zavazování tkaniček. Já osobně vezmu po klasickém zavázání ještě oka po obou stranách a udělám pomocí nich ještě jeden klasický uzlík. Ještě se mi nikdy nestalo že by se rozvázali. Po doběhu je vždy času dost na rozvázání. Vyzkoušejte.

 3. Ahoj, můžu poprosit o značku nebo třeba odkaz na ty magnety? Děkuju, ať vám to běhá.

Leave a Reply