Jak trénovat? Přecpaný nebo na lačno?

Často se radí, a i Soni vyhovuje, dát si před tréninkem něco lehkého, co dodá energii. Já naopak dávám přednost běhání na lačno. Dnešní diskuze s Michaelem Dobiášem v Trailpointu mě přivedla k zamyšlení, co je vlastně lepší.

Že by člověk neměl běhat přejedený, tak o tom asi není sporu, pojďme se ale podívat na pro a proti běhu po lehkém jídle a běhání na lačno.

Proč doplnit energii před tréninkem?

Důvody jsou celkem jednoduché: pokud se chystáme na těžký trénink, dát si pomalé cukry pomůže trénink zvládnout. Postupně uvolňované cukry doplňují úbytek glykogenu a tělo může jet bez překážek ve vysokých otáčkách. Pokud si navíc dáme po doběhu opět něco na doplnění energie a následně bílkoviny, mělo by dojít k nastartování efektivní regenerace.

Tento trénink se tedy hodí pro silové a rychlostní tréninky, kde je primární, aby rostly a posilovaly se svaly.

Proč běhat na lačno, a tak trochu zlehka „hladovět“?

Tady je to o něco složitější a není to vhodné pro každého. Já poslední rok trénuji téměř výhradně nalačno. To znamená, že mi občas při tréninku opravdu „dojde“. Musím přemáhat tělo, aby se pohybovalo dále. Musím také mnohem více doplňovat tekutiny, aby bylo se organismu chtělo pracovat. Často je to velký psychický boj. Jenže je to přesně to, co se při dlouhých závodech stává – tělo se musí umět s takovou situací vyrovnat. I já musím mít hlavu připravenou na to, že se to v závodě, po mnoha hodinách v kopcích, stane.

Pravidelným tréninkem s nedostatkem glykogenu sice člověk příliš nezrychlí, ale naučí tělo lépe spalovat tuky. Na ně pak vydrží běžet mnohem déle, i když o něco pomaleji.

Takový trénink může mít dopad na pomalejší regeneraci, protože ani po doběhu není dobré se přecpat cukry. Trocha energie ale neuškodí.

Takže co je lepší?

Záleží, k čemu má trénink sloužit. Pokud trénujeme rychlost, není od věci vytvořit si nějakou zásobu energie. Pokud se ale chystám na dlouhý závod, přizpůsobím tomu i stravu, ze které vyřadím cukry, omezím komplexní sacharidy a nechávám velké mezery mezi jídly. Dostanu se dokonce až na pouhá dvě jídla denně: na oběd a na večeři.

Snažím se přitom sledovat vždy reakci těla. Jakmile si zvykne, nemá problém ani s rychlostními tréninky bez jídla. Jak to máte vy? Doplňujete před během energii nebo běháte na lačno?

7 komentářů

 1. Hmm, docela zajimave. Ja byla ted na prednasce Vyziva ve sportu pred – behem – a po treninku, a tam jsem se dozvedela, ze musis doplnit zasoby 3 dni pred fyzickym vykonem – maraton, pul maraton – a jist kohlenhydraty se zeleninou a hodne pit nebo hypotonni napoje – a ty i behem zateze, kt si muzes vzit ve forme gelu s sebou. Jidlo bys mel konzumovat 2-3 hodiny pred zatezi. Ja treba pred intervaly a delsim behem nad 10 Km musim neco snist. (nejcasteji mussli tycinky nebo pecivo s marmeladou a maslem) Kdyz bezim pomaleji, tak je mi to celkem jedno, pokud jsem tedy nemela k veceri jen salat bez kohlenhydratu.
  xx Vera
  https://simplelivingstylebyvera.blogspot.com/

  1. Author

   Docela by me ten vyzivar zajimal. Protoze tyhle obecne rady nefunguji na kazdeho… viz rozdil muj a Sonin. Ja muzu bezet maraton bez jidla, Sona ani 10km…

 2. Zacal jsem behat ve 44 letech, do 10km,musim si neco dat lehciho po ranu pred behembehem, bud maly chleba s maslem a medem, nebo par datli a bebebebe dobre rano😉a jde to🏃‍♂️

 3. Tak se podivej na sportordination.at – mi k romu dostaly jeste podklady. Byly to jenom vseobecne rady. Co si z toho vezmes a co ti zafunguje je jen na tobe , co ti bude vyhovovat. Ja si treba taky neumim predstavit jist zdrave kohlenhydraty kazde dve hodiny 3 dny po sobe – to by na me bylo moc a bylo by mi z toho zle – na druhou stranu si umim predstavit a jim pred zatezi kohlenhydraty 3x denne zmixovane se zeleninou a bilkovinami – ale zadne maso. Nemam ale kohlenhydratu celej talir, nybrz ctvrtinu to same bilkoviny jako tofu, cocka etc. A potom srovnej si svou postavu a Soni. Ty sice bezis bez jidla, ale dopujes se energy gely.
  Vera
  https://simplelivingstylebyvera.blogspot.com/

 4. Já teda přesně naopak před velkými závody 3 dny superkompenzuji na vysokych sacharidech (400-500g denně) a mám s tim velmi dobre zkušenosti.

  1. Author

   Díky za komentář Eliško.
   Naopak, to se doplňuje, trénovat locarb a před závodem zvýšit příjem sacharidů. u závodů do 4-5 hodin to může celkem dobře fungovat. Někdo tvrdí, že ne, že něco jako superkompenzace nefunguje, ale spoustě lidí to vyhovuje. Pokud už je ale zátěž delší, tak superkompenzace ztrácí význam, protože dojde veškerá zásoba glykogenu a dojde k razantnímu útlumu. (Opět ten útlum nemusí přijít u každého…)

 5. Téměř vždy běhám ráno a to jedině nalačno, nedovedu si představit do sebe v 6 hodin tlačit jídlo. Někdy to jde hůř, ale beru to přesně jak píšete – tělo se musí přizpůsobit a vyrovnat různým podmínkám, pak je člověk jaksi odolnější a méně zhýčkaný 🙂 Jinak super blog..

Leave a Reply