5 blbých případů, kdy běháte jen kvůli druhým

Jste běžec. Běháte. Trénujete. Ale nebaví vás to. A není to jeden z těchto důvodů? 

BĚHÁM….

 …protože je to in

Běhání je v kurzu. Běhá teď skoro každý a sociální sítě se jen hemží selfíčky i těch, do kterých byste to nikdy jinak neřekli. „Tak to taky zkusím.“ říkáte si. Pořídíte si tu nejlepší výbavu, super závodní boty (které se však pro začátečníka vůbec nehodí, ale viděli jste, že je XY má na fotce na sobě, takže určitě budou super) a jdete na to. Je to dřina, potíte se, píchá vás v boku, jste červení jako rak. Ano, příště si to selfíčko udělám na začátku, slibujete si. A tak pořád dokola.

Řešení?

Běhání jen pro efekt nebude mít dlouhého trvání. Kdykoliv totiž někde na běhání přijde řeč, nebudete mít k tomu tématu co říct a všichni stejně pochopí, že vás to vůbec nebaví. Běhání má dělat radost a musíte to chtít sami. To si raději najděte jiný koníček, který bude blízký vašemu srdci. Ne všichni prostě musí běhat.

…protože chci, abychom byli spolu

Vaše láska je nadšený běžec. Vy ne, ale jste hódně zamilovaný/zamilovaná, a tak se svým běžcem chcete trávit každičkou sekundu. Přece na něho nebudete čekat, když jde trénovat. Půjdete tedy taky. Chcete se předvést, a tak se snažíte udržet jeho tempo. Když se zeptá, jestli je rychlost v pořádku, tak kývete hlavou, a přitom málem omdléváte. Jedno je jisté – přestane vás to oba velmi rychle bavit a taky pak může docházet k neshodám.

Řešení?

Pokud běhat opravdu chcete, začněte nejlépe v nějaké běžecké skupině nebo běžecké škole pro začátečníky pod vedením trenéra. Nic tak díky němu na začátku nepřeženete a budete se postupně zlepšovat. Po čase pak uvidíte, že se sladíte i s tempem svého partnera a občasné běhání ve dvou bude moc fajn.

…protože chci zhubnout

Při běhání se prý dobře spalují tuky a taky krásně tvaruje postavu. Funguje to na jiné, a tak to chci zkusit i já. To, že běh má dobrý vliv na tělesný vzhled, tak na tom něco je a sami můžeme potvrdit, že to funguje. Jenže toto nesmí být jediná věc, kvůli které běháte. A také obojí má své důležité zásady: aby se tuky začaly spalovat, musí se jednat o pomalejší tempo a také o dobu běhu alespoň 50 minut. Tvarovat se tělo během také bude, ale musíte i jinak jíst. Vše souvisí se vším.

Řešení?

Nečekejte od běhu zázračnou okamžitou pilulku na hubnutí. Nejprve musíte vůbec tělo na běh připravit, takže klidně začněte dlouhými procházkami. Teprve potom přidávejte běh a pokud vám to půjde, přidávejte na době a vzdálenosti.

…protože jim chci ukázat, že to dokážu

Ať už je to sázka, nebo se prostě chcete hecnout, viděli jste to někde v televizi, tak prostě někdy se člověk nechá vyprovokovat a chce uběhnout 5, 10 kilometrů nebo třeba maraton. Vždyť to dokázalo tolik lidí, tak to přece dokážu taky a všem ukážu že na to prostě mám.

Řešení?

Zvažte, jestli to opravdu chcete. Motivace není špatná, ale všechno chce svůj čas. Počítejte s tím, že trénink zabere nějaký čas. Nestačí si jít dvakrát zaběhat a věřit, že pak už zaběhnu cokoliv. Nepřeceňujte své síly a poraďte se s trenérem.

…protože se to ode mne očekává

Pracujete ve firmě, kde všichni běhají. Kdo nemá sportovní hodinky, jako by nebyl. Diskuze se vždy stáčí ke sportu a vy se cítíte odstrčený, pokud neběháte. S kolegy pak vyrážíte nejen na firemní závody a předháníte se, kdo má lepší časy a kdo zvládá delší tratě.

Řešení?

Hledejte rovnováhu, nenechte si zkazit náladu tím, že jsou kolegové rychlejší nebo vytrvalejší. Všechno chce čas. Není ani nutné si hned kupovat nejlepší sportovní hodinky, nejdražší vybavení, ani stejné boty jako má kolega, protože podle něj jsou ty nejlepší. Každému sedí něco jiného a snažte se hledat svou cestu. Buďte sami sebou a střízlivě hodnoťte své možnosti.

1 komentář

  1. Haha, pobavilo. Vsichni nemusi behat. Mam pratele, kteri nebehaji a mam si s nimi, co rici. Sice ted trenuji na pulmarthon, ale nechi mluvit pouze o behu. Kamaradka taky nemluvi o vareni, jejim hobby a nedobiha partnera. Kdybych mluvila jen o behu tak bych to nesnasela. Jsou i jine…
    https://simplelivingstylebyvera.blogspot.com/

Leave a Reply