Boty místo trenéra? Under Armour HOVR Machina – otestovali jsme

I když běžeckých bot vlastníme spoustu, když na trh přijde zajímavá novinka, jsme na ni natěšení jako malé děti. HOVR Machina – silniční objemová běžecká bota nás lákala i svým high-tech propojením  aplikace s telefonem. Chtěli jsme ji otestovat opravdu pořádně, a tak jsme v nich za dva měsíce naběhali pěknou porci kilometrů.

Michal:

Nazout boty a vyběhnout. Není nic snazšího. Jakmile ale člověk začne trochu pronikat do tajů běhu, zjistí, že toho je mnohem víc. Třeba jak správně došlápnout a jakou mít kadenci. Proto se tyhle věci snažíme sledovat. Jenže sledovat je jedna věc, a jak dosáhnout zlepšení, je druhá. Proto jsem rád vyzkoušel HOVR Machina – botu, které díky propojení s mobilním telefonem funguje také jako osobní trenér.

Stačí si stáhnout aplikaci Map My Run, poklepat botou a spárovat. Nic těžkého, pak už jen vyrazit. Už po pár krocích mi začal trenér do sluchátek radit. Drobná nevýhoda je, že je trenér pouze anglicky a dost často mění výrazy, což může být příjemné pro rodilého mluvčího, ale já se musel občas soustředit, co mi říká.  Jakmile jsem však pochytil všechny fráze, byla to hračka. Po doběhu jsem se podíval na výsledek běhu a hned jsem viděl, jaký účinek na správnou kadenci mělo koučování a také jak se při změně kadence měnil úhel dopadu nohy. Je tak krásně vidět, jak vše souvisí se vším a není nutné se snažit o dopad určitým způsobem, ale spojit všechny střípky dohromady. A najednou se povede správný došlap, aniž bych se o to nějak speciálně snažil. Základem všeho je opakování, a protože mě boty sledovaly při každém běhu, bylo zajímavé pozorovat, jak si tělo získávalo návyk. Potěšilo mě, že jsem od prvního nazutí měl ten správný pocit: nikde nic netlačí, a přesto mám nad botou skvělou kontrolu.

Soňa:

O propojení běžeckých bot s aplikací jsem věděla už dávno, kdysi jsem takové s čipem měla. Jenže to bylo to jediné – nikdy jsem je s telefonem nespárovala, nejsem extra technický typ. O to víc jsem byla překvapená, co dokážou nejmodernější běžecké čipové boty s aplikací. Propojení bylo snadné, dokonce i pochopitelné, a nejvíce jsem oceňovala měření kadence (tedy počet kroků za minutu). Při běhu mi telefon hlásil a radil, jestli přidat nebo ubrat tempo. Skvěle jsem se tak dostala přes 170 kroků a teď si to udržuji i u jiných běhů.

Můj pocit z boty? Neskutečně komfortní a příjemná, avšak žádná žvýkačka, která vám nedovolí zrychlit. Naopak odraz je jistý a běh v nich mám plně pod kontrolou. V „Machinách“ jsem zkoušela kratší, tempové běhy a také delší silniční okolo půlmaratonu. U všech obstály na jedničku – nikde netlačily, neřezaly a příjemný pocit z běhu byl stejný na začátku, jako na konci. I když bota není určená do terénu, skvěle drží i na nenáročném přírodním povrchu. Je stabilní a měla jsem v ní pocit jistoty. Navíc se mi líbí i design – zářivá oranžová barva je skvělá zejména když se stmívá. Boty v šeru přímo září, což oceníte zejména při běhání v okolí silnice.

Naše resumé:

Kdyby měly boty jen skvělou elektroniku, ale nefungovaly by jako běžecké, ničemu by to nepomohlo. Jenže Machiny jsou opravdu skvělé silniční objemové boty. K tomu tak akorát tlumení, aby se v nich dal zvládnout maraton, ale přesto se neztrácela stabilita a rychlost. Zkrátka optimální univerzální boty na trénink a delší vzdálenosti.

4 komentáře

 1. Ahoj,
  jsem velký běžec (váhou – 120), takže nejdůležitější parametr u boty je pro mě tlumení…
  Jak se na Machiny díváte z tohoto úhlu?

  Děkuju Qítko Pašek

  1. Ahoj Qvítko, no bota má tlumení odpovídající váze tak do 100 kil. Jenže to tak má většina výrobců. Takže opatrně, to ti ale asi nemusím vysvětlovat 😉 Drž se a ať to běhá!

 2. Ahoj,
  je nutné běhat s telefonem nebo stačí spárovat až doma?
  Lze spárovat třeba jen s chytrými hodinkami?
  Předem děkuji

  Martin

Leave a Reply