Běháním proti zblbnutí

Také máte pocit, že je to všechno už příliš dlouhé a že vám začíná docházet nejen optimismus? Že nevidíte světlo na konci tunelu a že vám z toho všeho asi hrábne? Pak začněte běhat, protože běh:

Čistí hlavu a snižuje stres

Je to velmi častá situace, vrátíme se domů po těžkém dni a máme chuť se na všechno vykašlat. Nikdo na nás nesmí mluvit a nejraději bychom něco roztrhali. V ten okamžik jsou dvě možnosti. Zavřít se do ložnice, zabalit se do peřin, hlavu zabořit do polštáře a tvářit se, že svět kolem nás neexistuje. Nebo se tomu postavit, obout boty a vyrazit ven. Po pár krocích najednou začne okolní svět mizet, problémy se začnou rozpouštět a stres je najednou ten tam.

Je to forma meditace

Každý už určitě o meditaci slyšel, pro mnohé je to něco éterického a nadpozemského, jenže základním principem je vyčištění mysli a oproštění se od zbytečných myšlenek, aby mohla mysl volně plout. Někdo se uvádí do absolutního klidu někde v tichém místě, jenže to není jediná cesta a určitě ani ta nejsnazší. My se do stavu meditace dostáváme při delším běhu. Jsou dokonce mniši, kteří meditují při ultrabězích, někteří dokonce i desítky dní v kuse.

Můžete zažít “běžecký orgasmus” – Runners high

Nestává se to každý den, ale ono to někdy přijde. Jakýsi euforický stav nebo specifické rozjaření, které se dostaví po nebo při běhu. To máte pocit, že se jakoby vznášíte, plujete, tělo pracuje s lehkostí a vy se cítíte volní jako pták a neskutečně si to užíváte. Soňa ho zažila už při svém prvním tréninku, kdy jí trenérka řekla jak na to. Tenkrát byla tak okouzlená, že začala pravidelně běhat. P.S. A žádnou hlavu pokud to ještě nedostavilo, zvlášť když začínáte. Každý jsme jiný a všechno chce svůj čas.

Pomáhá poznat sám sebe (vnitřní psycholog)

Když už svou mysl oprostíme od okolního světa, najednou se změní i náš pohled na sebe sama. Najednou vnímáme zcela jinak své myšlenky, podíváme se na sebe doslova zvenčí a začneme chápat některé své pohnutky lépe, než kdybychom šli na psychoterapii. Navíc nemusíme nic nikomu vykládat. A nakonec ještě i ušetříte. 🙂

Budete mít větší přísun radosti

Běháním se do těla vylučují endorfiny, což jsou hormony dobré nálady. Jen si všimněte té energie, která vždycky panuje v cílích závodů. A nemusí to být jenom tam. Když máme den nanic, všechno se nám kroutí a vypadá černě, stačí vyběhnout a nálada je promění jako mávnutím kouzelného proutku. Běžci jsou prostě pohodáři a že nikdy nezkazí žádnou legraci. A navíc neřeší kraviny, nemají na to čas a ani potřebu se zabývat blbostmi.

2 komentáře

 1. Když mám v hlavě divné pnutí
  a svět spěje ke zblbnutí,
  mě to nikdy nedonutí,
  abych ztratil k běhu chuti.

  Běh je skvělé nakopnutí,
  meditace, oddechnutí…
  Když jsou všichni kolem krutí,
  na běh je vždy spolehnutí.

  Běhám, abych zůstal svůj…
  Běháš? Tak v tom pokračuj!😊

Leave a Reply