5 věcí, které se nám osvědčily při běhu v extrémní zimě

Zimu milujeme. Avšak teploty hluboko pod mrazem, vítr, led, sníh – to všechno může běhání pěkně znepříjemnit. Kvalitní běžecká výbava je proto základ. Co se nám opravdu osvědčilo?

Pro hlavu v teple: merino čepice

Absolutně nechápeme, jak teď někdo může běhat bez něčeho na hlavě. Tím se totiž ztrácí tolik tepla a  i zbytečné energie! Soňa má čelenky ráda, ale v těchto mrazech jí nestačí. Už druhou zimu proto často běhá ve speciální běžecké čepici SKL od Ciele Athletics s merino vlnou. S touto značkou jsem měli už hodně zkušeností s běžeckými kšiltovkami, na ně se totiž specializuje. Výrobce je z Kanady a proto ví, co jsou extrémní podmínky a přitom je mu jasné, že čepice musí být funkční: musí dýchat, odvádět pot a zvládnout i sněžení a velmi nízké teploty. Skvěle sedí na hlavě, zakryje uši, a hřeje, i když namokne, díky merino vlně. Líbí se mi, že nekouše a že je i slušivá. Není sice z nejlevnějších, ale garantujeme vám, že když už si ji pořídíte, budete v ní, běhat pak v zimě už pořád.

Proti uklouznutí: hřebové boty

Naší letošní musthave součástí výbavy jsou hřebové boty Icebug. Letošní zima je pro ně jako stvořená. Umožňují nám bez omezení vyrazit i na ty nejtěžší traily, ať je jakkoli namrzlo. Navíc díky technologii zasouvacích hřebů nemají problém ani s během po asfaltu či betonu. Sice při tom slyšíme klapání, ale pocitově je to velmi podobné běhu v klasických trailových botách. Bez nich bychom si museli spousty krásných tras nechat ujít a zrovna ty, které jsou v tomto období nejkrásnější. Největší radost z nich ale měla Soňa, protože ta se uklouznutí bojí jako čert kříže. Teď se není čeho obávat, drží totiž i na ledu jako přibité!

Na zmrzlé ruce a dobrou manipulaci: rukavice s gripem

Běh s holemi nebo skialpy – to jsou dva případy, kdy oceňujeme rukavice s povrchovou úpravou usnadňující úchop. Proto používáme zateplené rukavice od české značky R2. Hlavně na začátku běhu, nebo při začátku stoupání a ve sjezdech promrznou prsty velmi rychle. Takže si raději bereme teplejší rukavice, při teplotách okolo -10 až -15, které nás sužují poslední rána a večery jsme rádi, že je máme.

Proti vysušené pleti: cold krém

Každou zimu jsem hledali krém, který by zachránil pleť při mém častém běhání venku. I je Soňa povoláním beauty redaktorka, tak stejně trvalo ho najít. Až tuto zimu! Weleda Cold cream už říká ve svém názvu, na co je určený. Do chladu a mrazu, aby ochránil i tu nejjemnější pleť. Je přírodní, nádherně voní, dobře se roztírá a obsahuje kromě jiného i ochranný včelí vosk. Krém tedy na pleti vytvoří jakousi bariéru proti nepřízni počasí. My se jím namažeme oba, než jdeme běhat. Míša na natírání nikdy nebyl, ale sám uznal, že teď v těch mrazech fakt krém fakt dobře funguje i jemu.

Pro zdravý krk: chytrý nákrčník 

Jsme dost náchylní na nachladnutí krku, pak nás v něm často bolívalo. V zimě tedy bez nákrčníku nedáme ani ránu. Avšak najít dobrý a teplý – to je trochu alchymie. Pak jsme našli jeden, který už od pohledu vypadá jinak, než ostatní – je od Columbie. Materiál je hrubší – jedná se o fleece a uvnitř je speciální lesklá vrstva se stříbrnými tečkami, která připomíná alobal. A ano, jedná se o termo vrstvu, která působí podobně, jako termo folie. Zachycuje totiž tělesné teplo a udržuje ho. Nákrčník má i gumičku a zdrhovadlo, takže se dá skvěle upravit i pro velmi štíhlý krk a je pak v něm opravdu teplo. Na obrázku je fialový, my ale nosímu klasiku – černý, který se hodí ke všemu. (můžete ho vidět i na Soně, na první fotce v tomto článku, kde má čepici Ciele).

 

 

2 komentáře

  1. Soni, ta čepice od Ciele je super! Dá se sehnat někde u nás, nebo jste objednávali od protinožců?

  2. Ahoj Andrej, dá se určitě sehnat i u nás na runcat.cz, mají ji dokonce ve slevě. Měj se krásně a papa S.

Leave a Reply