Navigace v hodinkách: mapy ano, ne a které?

Když po mě někdo chce poradit, jaké si má vybrat hodinky na běh, jeden z mých dotazů je, zda potřebuje mapy. Často mi odpoví, že vůbec netuší, proč a k čemu to. Pojďme se na to tedy podívat.

Od doby, kdy jsem si pořídil své první Garminy, využívám jejich navigační funkce. U Fenix 3 fungovala zpočátku pouze navigace po naplánované trase zobrazením linky na displaji a já tak musel odhadovat, kdy přesně odbočit. To bylo občas náročné, hlavně pokud bylo na krátké vzdálenosti více možností. Občas se stalo, že jsem odbočil jinam a hodinky zahlásily, že jsem mimo trasu až po sto i více metrech. S pozdější aktualizací přišly navigační instrukce a stav se výrazně zlepšil, ale stále to nebylo ono. Malá ikonka se směrem odbočení přece jen nestačí.

Jakmile přišly modely s podporou map Fenix 5X a později 5/X/s plus, nastala razantní změna. Každý, kdo rád běhá v neznámém terénu, najednou získal zcela nový zážitek. Jemnější display a rychlejší procesor umožnil zobrazení podkladové mapy a přez ní navigační čáru. Od té doby jsem vyzkoušel několik mapových podkladů. Podíval jsem se na podrobnost, přesnost a jak ovlivňují výdrž baterie. Výdrž jsem testoval v průběhu svých loňských pokusů na PVLH24.

Základní mapy Garmin TOPO Europe

S každýma v Evropě prodanými hodinkami Garmin s podporou map získáte tuto základní podkladovou mapu. Její přesnost je překvapivě dobrá, bohužel nemá značené turistické trasy, ale mnohdy si vystačíte jen se zákresem stezek a oželíte chybějící vrstevnice. Pokud vás netrápí volba trasy podle toho, jak prudká je kde cesta a cestu si předem dobře připravíte v počítači, poslouží vám dobře. Navíc budete mít i jinde v Evropě po ruce solidně použitelnou mapu, které nezabírá žádné dodatečné místo v hodinkách.

Při použití této mapy a jejím trvalém zapnutí na displaji počítejte s poklesem výdrže hodinek o 15-30 %. Pro většinu uživatelů to nebude hrát roli, ale pro ultraběžce je to občas důležitý parametr.

Upravené OpenTopo Mapy doplněné o vylepšené prvky a vrstevnice

Velice přesné mapy, dají se stáhnout pro celou ČR. Díky komunitnímu vylepšování jsou stále aktuální a nevypadají zle. Na internetu najdete i mapy jiných zemí, některé vylepšené o vrstevnice, jiné ne. Velká výhoda je, že pokud koupíte hodinky i z jiné, než oficiální distribuce, jsou tyto mapy zdarma.

České OpenTopo Mapy mají zakresleny zájmové body i barevně značené turistické cesty, stejně tak v nich najdete spousty lesních cest.

Nevýhodou je, že zabírají až 2x více místa než mapy TOPO Czech v4 PRO a pokud jde o výdrž hodinek, počítejte při trvalém zobrazení na displaji snížení výdrže o 40-70 % a to už je dost znatelný pokles i při běžném použití.

Garmin TOPO Czech v4 PRO

Tyto mapy získáte s hodinkami z oficiální České distribuce. Pokud u hodinek nemáte kód na instalaci mapy a prodejce vám tvrdí, že hodinky jsou z českého Garminu, nejspíše nemluví pravdu. Mapy mají přesnost srovnatelnou (někde trochu lepší, někde trochu horší) jako OpenTopo Mapy s vrstevnicemi, jenže zabírají asi o polovinu místa méně, se stejnými informacemi včetně bodů zájmů a vrstevnic a barevných turistických tras. Graficky jsou vyladěny pro zobrazení na hodinkách, ale hlavně mají o dost nižší nároky na baterii, pokles výdrže je mezi 20-50 %.

Při používání map myslete vždy na to, že okolí se může velmi rychle měnit, a tak nemůžete mapám věřit na 100 %, zejména při aktuální intenzivní těžbě. Počítejte také s tím, že mapy snižují významně výdrž hodinek, děje se tak ale jen pokud je máte zobrazené na displaji. Využívejte tedy toho, že hodinky na změnu trasy upozorňují vibrací, pípnutím a ikonou na displaji, zobrazte si mapy jen když to opravdu potřebujete a potřebujete se rychle rozhodnout. Pokud je to v průběhu závodu nebo FKT (fast known time – snažíte se zvládnout trasu nejrychleji, jak je známo mimo závod) přepínejte na mapy s předstihem, přece jen jim chvíli trvá, než se plně zobrazí.

Dávejte si také pozor na nastavení barvy navigační čáry, aby se vám nepletla s barvami turistických tras.

Když už běžíte v přírodě, nezapomeňte se chovat k přírodě slušně a místa, které navštívíte, opouštějte ve stejném nebo lepším stavu, než když jste na ně přiběhli.

6 komentářů

 1. Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám hodinky Garmin fenix 6x a mám tam hodinky s mapami. Chcel by som ale topo mapy slovenska. V článku som čítal že také sú, našile som ich ale nikde som nenašiel návod na inštaláciu. Mohli by ste mi prosím poradiť ako dostať mapy do hodiniek? Ďakujem

  1. Dobrý den,
   mám epix 2 a rád bych i mapu Slovenska.

   Na prvním odkazu se nedoporučuje instalace do hlavní paměti, ale paměťovou kartu v hodinkách nemám. Je to tedy bezpečné a vyzkoušené? Níže kopíruji text z webu.

   Installation
   Garmin
   Copy the *.img into the folder /Garmin/ of your microSD card. Installation in the onboard memory is not recommended.

   Děkuji. Adam

 2. Lze instalovat mapy topo Slovenska když mám instalaci topo czech v4 pro do hodinek Garmin Fenix 7 . A kde se dají stáhnout

Leave a Reply