Navigace v hodinkách: mapy ano, ne a které?

Když po mě někdo chce poradit, jaké si má vybrat hodinky na běh, jeden z mých dotazů je, zda potřebuje mapy. Často mi odpoví, že vůbec netuší, proč a k čemu to. Pojďme se na to tedy podívat.

Od doby, kdy jsem si pořídil své první Garminy, využívám jejich navigační funkce. U Fenix 3 fungovala zpočátku pouze navigace po naplánované trase zobrazením linky na displaji a já tak musel odhadovat, kdy přesně odbočit. To bylo občas náročné, hlavně pokud bylo na krátké vzdálenosti více možností. Občas se stalo, že jsem odbočil jinam a hodinky zahlásily, že jsem mimo trasu až po sto i více metrech. S pozdější aktualizací přišly navigační instrukce a stav se výrazně zlepšil, ale stále to nebylo ono. Malá ikonka se směrem odbočení přece jen nestačí.

Jakmile přišly modely s podporou map Fenix 5X a později 5/X/s plus, nastala razantní změna. Každý, kdo rád běhá v neznámém terénu, najednou získal zcela nový zážitek. Jemnější display a rychlejší procesor umožnil zobrazení podkladové mapy a přez ní navigační čáru. Od té doby jsem vyzkoušel několik mapových podkladů. Podíval jsem se na podrobnost, přesnost a jak ovlivňují výdrž baterie. Výdrž jsem testoval v průběhu svých loňských pokusů na PVLH24.

Základní mapy Garmin TOPO Europe

S každýma v Evropě prodanými hodinkami Garmin s podporou map získáte tuto základní podkladovou mapu. Její přesnost je překvapivě dobrá, bohužel nemá značené turistické trasy, ale mnohdy si vystačíte jen se zákresem stezek a oželíte chybějící vrstevnice. Pokud vás netrápí volba trasy podle toho, jak prudká je kde cesta a cestu si předem dobře připravíte v počítači, poslouží vám dobře. Navíc budete mít i jinde v Evropě po ruce solidně použitelnou mapu, které nezabírá žádné dodatečné místo v hodinkách.

Při použití této mapy a jejím trvalém zapnutí na displaji počítejte s poklesem výdrže hodinek o 15-30 %. Pro většinu uživatelů to nebude hrát roli, ale pro ultraběžce je to občas důležitý parametr.

Upravené OpenTopo Mapy doplněné o vylepšené prvky a vrstevnice

Velice přesné mapy, dají se stáhnout pro celou ČR. Díky komunitnímu vylepšování jsou stále aktuální a nevypadají zle. Na internetu najdete i mapy jiných zemí, některé vylepšené o vrstevnice, jiné ne. Velká výhoda je, že pokud koupíte hodinky i z jiné, než oficiální distribuce, jsou tyto mapy zdarma.

České OpenTopo Mapy mají zakresleny zájmové body i barevně značené turistické cesty, stejně tak v nich najdete spousty lesních cest.

Nevýhodou je, že zabírají až 2x více místa než mapy TOPO Czech v4 PRO a pokud jde o výdrž hodinek, počítejte při trvalém zobrazení na displaji snížení výdrže o 40-70 % a to už je dost znatelný pokles i při běžném použití.

Garmin TOPO Czech v4 PRO

Tyto mapy získáte s hodinkami z oficiální České distribuce. Pokud u hodinek nemáte kód na instalaci mapy a prodejce vám tvrdí, že hodinky jsou z českého Garminu, nejspíše nemluví pravdu. Mapy mají přesnost srovnatelnou (někde trochu lepší, někde trochu horší) jako OpenTopo Mapy s vrstevnicemi, jenže zabírají asi o polovinu místa méně, se stejnými informacemi včetně bodů zájmů a vrstevnic a barevných turistických tras. Graficky jsou vyladěny pro zobrazení na hodinkách, ale hlavně mají o dost nižší nároky na baterii, pokles výdrže je mezi 20-50 %.

Při používání map myslete vždy na to, že okolí se může velmi rychle měnit, a tak nemůžete mapám věřit na 100 %, zejména při aktuální intenzivní těžbě. Počítejte také s tím, že mapy snižují významně výdrž hodinek, děje se tak ale jen pokud je máte zobrazené na displaji. Využívejte tedy toho, že hodinky na změnu trasy upozorňují vibrací, pípnutím a ikonou na displaji, zobrazte si mapy jen když to opravdu potřebujete a potřebujete se rychle rozhodnout. Pokud je to v průběhu závodu nebo FKT (fast known time – snažíte se zvládnout trasu nejrychleji, jak je známo mimo závod) přepínejte na mapy s předstihem, přece jen jim chvíli trvá, než se plně zobrazí.

Dávejte si také pozor na nastavení barvy navigační čáry, aby se vám nepletla s barvami turistických tras.

Když už běžíte v přírodě, nezapomeňte se chovat k přírodě slušně a místa, které navštívíte, opouštějte ve stejném nebo lepším stavu, než když jste na ně přiběhli.

2 komentáře

  1. Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Mám hodinky Garmin fenix 6x a mám tam hodinky s mapami. Chcel by som ale topo mapy slovenska. V článku som čítal že také sú, našile som ich ale nikde som nenašiel návod na inštaláciu. Mohli by ste mi prosím poradiť ako dostať mapy do hodiniek? Ďakujem

Leave a Reply