Otestovali jsme: Garmin Fenix 7X – malý detail, velký skok

Hodinky Garmin Fénix testuji pravidelně. Od modelu 3 jsem vyzkoušel úplně všechny. Často byl kroky mezi jednotlivými řadami jen v detailech. Obrovský skok byl pak u modelu 6, proto jsem nečekal žádnou velkou změnu u modelu 7, zvláště když přišel souběžně model EPIX 2. Výsledek ale nemohl být překvapivější.

Vzhled – styl který zaujme

Nové ostřejší rysy spolu s vysunutím šroubků až na nožičky pouzdra působí oproti 6X elegantněji. Přibyly výraznější detaily, kovové ohraničení tlačítka start – v mém případě v červené barvě. Propracovanější dýnko a pak samozřejmě oproti předchozím solarům větší kroužek solárního nabíjení. Přibylo také více barevných variant, a tak si vybere opravdu každý.

„Jediná“ velká změna – dotek

Papírově se moc nezměnilo a podle popisu by se mohlo dojít k mýlce, že jedinou velkou změnou je dotekové ovládání a ano – tohle je revoluce. Více o tom, jak využít dotek na maximum najdete v článku: Nové modely Garmin snadno a rychle. Dozvíte se také jak využívat další funkce, a právě toto je to, co z těchto hodinek dělá těžký kalibr v tréninkových schopnostech hodinek. Část z nových funkcí získávají i modely 6, jenže tam je třeba počítat s tím, že opravdu maximum z nich vymáčknete až v letošních modelech.

Co jsou tedy ty skvělé funkce?

Stamina – kolik energie vám zbývá v průběhu aktivity, snadno si tak můžete rozložit síly k co nejlepšímu dokončení závodu

Připravenost k tréninku – získá i model 6. Na základě mnohem více metrik dává vědět, jak na tom jste s aktuální únavou a hodnota se využívá k lepšímu plánování navrhovaných tréninků

Tréninkový kalendář – skvělá funkce, která vám pomůže připravit se co nejlépe na hlavní závod, ale hlídá i informace o dalších závodech, už si nezapomenete připravit trasu závodu a naplánovat strategii, hodinky vám s tím zkrátka pomohou.

Solar, kam se podíváš

Velkým lákadlem nových modelů je solární nabíjení. Při testování na modelech 6 byl výsledek sporný, naopak na Instinctech jsem z něj byl nadšený.

Jak to tedy dopadlo u modelu 7X?

Hned první den jsem celý slunečný den strávil řízením auta a překvapilo mě, že i tak docházelo k dobíjení, tedy alespoň podle ukazatele. Reálně se za celý den prodloužila výdrž asi o jedno procento. Následovalo několik testů při běžném nošení venku ve městě, venku v přírodě, také při vysokohorské turistice a několikrát také na kole. Ukázalo se docela jasně, kdy je dobíjení opravdu znát a kdy moc výsledek neoslní.

Ukázalo se, že dobíjení vyžaduje slunečný den a čím více je zataženo, tím je výsledek horší. Takový výsledek se asi dal čekat. V praxi se také ukázalo, že pomáhá i nadmořská výška. Při pohybu nad 2 500 metrů nad mořem bylo skoro jedno, jak světlo na hodinky dopadá a hodinky se dobíjely „jako o život.“ Při běžném pohybu venku ale na poloze hodinek záleželo hodně. Při jízdě na kole, kdy byly hodinky stále orientované směrem ke slunci ,bylo dobíjení opět velmi intenzivní. Při chůzí a běhu, či jízdě na silničce, kdy dopadalo slunce na hodinky pod ostrým úhlem, bylo dobíjení znatelně slabší.

Výsledky z praxe tedy ukazují:

Při vysokohorské turistice a cyklistice za slunečného dne není problém získat 1% baterie za hodinu. Při ostatním použití je možné považovat za úspěch získat 1-2 % za celý den. Ani jedna hodnota není v podstatě špatná. Pokud si totiž zapomenete nabíječku, dá se s využitím úsporného režimu výrazně prodloužit výdrž hodinek. Nebo dokonce dosáhnout v režimu pouze hodinek s úsporným režimem téměř nekonečného používání bez dobíjení. Jenže spolehnout se na to nejde. Pokrok je ale vidět a časem se můžeme těšit na stále lepší výsledky.

Svítilna – bezpečnost především (pouze model X)

Funkce, kterou jsem nevěděl, že nutně nepotřebuji, dokud jsem ji nezískal. Proč proboha světlo v hodinkách? Odpověď je snadná: sem tam se hodí, když si večer jdete na záchod, ale to hlavní je blikačka při běhu. U Fénix 7X bliká dopředu bíle a vzad červeně, a to dost intenzivně takže vás žádné auto nepřehlédne. Další možností je záchrana, pokud si zapomenete čelovku nebo vám umře. Mít tyto hodinky na závodě v Bosně, také bych na pár místech doslova jásal.

EPIX 2 nebo Fénix 7?

Opravdu těžké rozhodování. Zobrazovač Epixů je naprosto úžasný – barvy jemnost, zobrazení grafů a hodnot je parádní. Oproti tomu Fénix má větší, i když méně jemný zobrazovač. Takže pro mě jasná volba. Nosím brýle na čtení a na Fénix 7X prostě vidím lépe.

Dalším rozhodovacím kritériem může být svítilna ve Fénixech. Jak si na ni zvyknete, proste ji musíte mít.

Posledním a asi nejdůležitějším kritériem je výdrž. Fénix 7s neposuzuji, v případě prostředních 7 tak velkou výhodu nepřinášejí a s vhodným nastavením nebudou Epixy tolik ztrácet. Je potřeba ale počítat s kompromisem v pohodlí a vypínat display. Fénix 7X to je ale must have pro běžce ultra. Výdrž je prostě fenomenální a dokud nepřišly ENDURO2, neměly v podstatě konkurenci. Tam, kde je třeba u EPIXů dobíjet 2x týdně, u 7X dokážete výdrž natáhnout až na skoro 14 dní a rozhodně to neznamená žádné velké omezování. I s hodinovou aktivitou GPS denně to hodně slunka dokáže zajistit.

Závěr

Mám rád všemožné technické vychytávky a nadchne mě často každé malé vylepšení. Když jsem předloni nadšeně jásal nad Fénix 6X, ani mě nenapadlo, že u modelu 7 budu jásat ještě více.  Ačkoli je papírově rozdíl minimální, v praxi se ukázalo, že se využitelnost hodinek posunula doslova o parník. Je tady vidět jasný směr posunout hodinky ještě více k nástroji pro přesnější stanovování tréninků a lepší zvládání regenerace. Stejně tak funkce, které pomáhají lépe zvládnout samotný trénink  – ať již doporučeními nebo novými grafickými prvky. Dalším směrem je pomoc s orientací v terénu a navigační funkce, kde byl pokrok hlavně díky doteku, ale i zde je vidět blížící se změny v dalších možnostech zobrazení navigačních pokynů a map.

Celá rodina hodinek postavených na základě Fénixů 7 jsou dnes absolutní špičkou v oblasti sporttesterů. Ne každému se bude líbit zatím stále dolaďované solární nabíjení, to je ale jen malá daň za to, že v budoucnu od něj můžeme čekat velké věci.

1 komentář

  1. Blikačka
    Výborná věc, ALE!
    Její automatické spuštění (pokud je nastaveno) je cca 20 min před západem a nedá se jednoduše vypnout (takže zbytečně dlouho předem), nebo zapnout při aktivitě. (velice složitě procházením menu). Mluvím o zapnutí svítícího modu v aktivitě..
    A pokud jdete multi aktivitu běh následně kardio, tak se blikačka vypne jedině restartem hodinek! Doufám, že tento velice užitečný doplněk sw vyladí. A škoda, že se tak nedostalo za 9 měsíců uvedení na trh…

Leave a Reply