10 otázek, které točí běžci stále dokola

I když si myslíme, že tyto věci ohledně běhu už každý zná, neustále je slyšíme a dostáváme do kolečka, zvláště od začátečníků nebo věčných začátečníků. Jak to tedy s tím běháním je?

Jak často mám běhat?

Počet tréninků by se měl přizpůsobit účelu. Minimum jsou tři tréninky týdně, pokud je doplníte ještě posilováním nebo jízdou na kole, případně plaváním, může už to být docela solidní tréninková zátěž. Na začátku to ale nepřehánějte a nechejte tělo, ať si na běhání postupně zvyká a nezapomínejte také odpočívat a regenerovat. Pokud to ale myslíte s během vážně, pak 5-6 tréninků týdně plus doplňkové sporty jsou nutnost. Jestliže už se rozhodnete pro takové dávky, poraďte se ale s trenérem. Protože v takovém případě už je potřeba vše správně sladit a zvolit správné tréninky ve správném pořadí.

Proč mě píchá v boku?

Taky to dobře známe a třeba Soňa kvůli tomu nechtěla běhat. Když to na svém prvním běhu s trenérkou odstranila, tak zjistila, jaké má běhání bez bolesti vlastně kouzlo. O příčinách od odborníků se můžete dočíst tady. U začátečníků to ale bývá většinou způsobené příliš rychlým tempem na začátku, takže začnou popadat dech, špatně dýchat a pak začne píchat v boku. Nejlepší rada, která pomůže: zpomalte tak, abyste mohli v klidu mluvit nebo si zpívat. Říká se tomu „mluvící“ tempo a taky se nebojte z počátku střídat běh s chůzí.

Na jakou tepovku mam běhat?

Zpočátku se na měření tepu vykašlete a nepořizujte si hned ani sporttestr. Na čas ještě přijde. Že běžíte na svůj správný tep poznáte tak, že vaše rychlost bude taková, abyste se při běhání mohli v klidu bavit a nezajíkali se. Jakmile už budete popadat dech, zvolněte zase do ttoho správného „mluvícího“ tempa. Pokud běžíte sami tak si zkuste zpívat. Ano, možná se vám bude zdát, že běžíte pomalu jako šneci, ale tak je to v pořádku a vydržíte ta i déle.

Jaké si vybrat běžecké boty?

Výběr bot záleží hlavně na zkušenosteh běžce, vzdálenostech a terénu. Začátečník by měl vybírat nejprve raději z bot objemových. Mají větší tlumení. Postupně se pak přes tempové dostane až k závodním. Samozřejmě je potřeba se zamyslet také nad povrchem, kde chcete běhat. Pro začátek je dobré zkusit nějaké univerzálnější, do lehkého terénu a až později přejít na specializované pro jiné povrchy (skály, bahno a podobně). Podívejte se třeba na naše tipy na silniční boty.

Co mám jíst, když běhám?

Když se začnete běhání věnovat, tělo si bude automaticky říkat o zdravější a vyváženější stravu. V žádném případě není dobré hladovět, ani se nezřízeně přecpávat v domnění, že to vyběhám. Velké jídlo jezte dvě hodiny před během a chvíli před během si dejte jen kousek banánu nebo nějaké tyčinky. Po doběhu se najezte, dejte si co nejdříve něco s obsahem cukrů a sacharidů na okamžité doplnění energie a něco s bílkovinami, aby mělo tělo z čeho regenerovat. S pomocí odborníku můžete stravu po doběhu doladit podle toho jak funguje vaše tělo, ale dobré je myslet na to, že je třeba doplnit energii, ale jen tolik, aby váš celkový denní příjem nepřekročil váš celkový energetický výdej.

Kdy je lepší běhat, ráno nebo večer?

To záleží hlavně na osobních preferencích. Jsou tady ale dvě pravidla, které vaše rozhodnutí mohou ovlivnit: běh ráno na lačno zlepšuje více vytrvalostní schopnosti a nutí tělo lépe spalovat tuky. Běh večer zase může někomu zhoršit usínání. To lehce zvýhodňuje běh ráno. Ne vždy ale chceme běhat na lačno, zejména pokud pracujeme na rychlosti je vhodnější jít běhat později, což třeba v létě znamená často až večer.

Jaké vzdálenosti mám běhat?

Ze začátku je lepší nemyslet na vzdálenost, ale snažit se vydržet v pohybu alespoň 45 minut až hodinu. Pokud už běháte více a trénujete na závod, je dobré cca 14 dní před závodem zaběhnout alespoň 2/3 cílové vzdálenosti. To samozřejmě neplatí jednak pro ultra, ale také pro vzdálenosti do 10 km. Pro vzdálenosti do 10 km je dobré si je občas zaběhnout. Pro ultra je to pak hodně individuální, ale většinou postačují jednou týdně vzdálenosti mezi 20-40 km zbytek tréninků kratších.

Nezlepšuji se, co s tím?

No určitě se nejde zlepšovat, když běháte pořád dokola ty stejné trasy a stejným tempem. Tělo si na to navykne a nebude vás to po nějaké době ani bavit, navíc můžete ztratit motivaci. Zkuste běžet třeba opačným směrem, střídejte tempa a zařaďte do tréninku intervaly nebo fartleky. Nebojte se ani měnit povrch, na kterém běháte. Co takhle místo silnice zkusit trail a kopečky? Uvidíte, jak vás to posune zase o krok dále!

Co s bolestí kolene?

Ani jeden nejsme lékař a ani fyzioterapeut a neznáme vaše tělo. I nás občas něco bolí a různě na těle, ale bolest nesmí být dlouhodobá a silná. Když se nám to nezdá, jdeme rovnou k odborníkovi – nejraději chodíme za fyzioterapeuty, kteří sami běhají. Příčin bolestí kolene může být spousta a může to mnohdy souviset i s něčím jiným. Soňu například v začátcích koleno bolelo od přetížených a slabých stehenních svalů.

Kdy mám vyrazit na první závod?

To hodně záleží na kondici a vzdálenosti, na kterou cílíte. Někdo se cítí na první závod hned a zvládne ho hravě, pokud ale chcete se závody začít, zkuste něco kratšího. Pět kilometrů pokud nemáte žádné zkušenosti, pak Deset a když už zvládáte desítku hravě,  je čas postoupit ( ale s tréninkem) na půlmaraton.

1 komentář

  1. Za mě jsou to ještě otázky otázky na to, co do sluchátek a ideálně jaká sluchátka. Jako by na tom záleželo. 😀 Sranda byla, když si kamarád koupil všechny možný propriety k AirPodům, že když si to koupí, tak už začne běhat. No, asi nemusím vyprávět, jak to samozřejmě dopadlo. Vyrazil asi jednou nebo možná dvakrát. 😀

Leave a Reply